Tlačné remorkéry TR500

(20.2.2006)

 

   Už jako kluk jsem jezdil od první třídy základní školy na prázdniny k tetě do Vraňan, které leží na začátku zhruba deseti kilometrového plavebního Hořínského kanálu.Celé léto jsem se koupal ve Vltavě a pozoroval plující lodě a tak mě samozřejmě zaujaly tlačáci.

 

   První tlačný remorkér TL-16 mnou postavený cca v roce 1972 jezdil po Hořínském kanále ještě bez rádia (na silon) měl dva motory Igla a byl poháněn dvěma plochými baterkami. Tlačil již asi 0,5m dlouhou vanu, kterou dnes po přestavbě můžete vidět před novým TR-568. Když se v roce 1975 začala rozjíždět přeprava energetického uhlí do Chvaletic, tenkrát ještě z Vaňova u Ústí nad Labem, nové tlačné remorkery řady TR-500 mě učarovaly úplně. Bohužel, žádná výrobní dokumentace se od těchto lodí nedala sehnat. Později se mi dostaly do ruky pouze pohledy na tlačák a tak když jsem sloužil na letišti v Českých Budějovicích na odloučeném stanovišti, rozhodl jsem si model postavit.

 

TL 16

Tlačný remorkér TL-16

 

   V modeláři jsem zakoupil 1mm silnou překližku a postavil nejezdící model v měřítku 1:25 s označením TR-510. Po návratu z vojny domů po nějakém čase švagr prodával vysílačku Varioprop a mě přemluvil, abych remorkér uschopnil k plavbě. Zakoupil jsem tedy olověné 6V články, tlačák vybavil nějakými motory, předělal pevná kormidla na otočná  (dýzy zůstaly bohužel pevné) a jako regulaci použil ovládání z modelové železnice H0. Tímto dvourychlostním ovladačem 1+2, vpřed a vzad pohybovala tahová serva Variopropu. Motory tlačáku měly velký odběr proudu a plechové pásky H0-vých ovladačů nanýtované na plastových destičkách se začaly ohřívat a vytavovat. Tím nastávaly velké problémy s ovládáním jízdy TR-510.

 

TL 16

Tlačný remorkér TR-510

 

   V této době jsem se rozhodl postavit TR-500 znova s lepší manévrovatelností a vyšším výkonem, protože jsem počítal i se stavbou tlačné vany. Bohužel cenová relace modelářské překližky byla vysoká. Zvolil jsem jako materiál plastové destičky, taktéž 1mm silné. Připadaly mi vhodné jak svojí dobrou tvarovatelností, tak i dobrým opracováním. Jako lepidlo jsem použil rozpuštěný odpad z destiček v acetonu. Nový tlačák dostal označení TR-567 má dva motory SPEED 500, dvě ložiskové převodovky s výměnnými převody, natáčivé dýzy a za nimi malá kormidla. Je napájen suchým 12V 7,5Ah článkem přes dvě regulace BEL 32A /p.Budínský/, se kterými jsem velice spokojen.

 

TR 567

TR 567 + TR 568

TR - 567 s tlačnou vanou

TR - 567 a TR - 568

 

   Nevýhody tlačáku jsou podobné jako u skutečného, nazývaného mezi plavci „houpací kůň“. Je to především klouzavý průjezd obloukem daný zvláštním profilem dna /břichem/ a

zanořování přídě při sólo jízdě na větší jak poloviční výkon motorů. Při zapnutí levého nebo pravého motoru, tento okamžitě pro svojí velkou sílu stáčí plavidlo na opačnou stranu, u skutečné lodi toto vyřešily nastavené volnoběžné otáčky na motorech, které jsou samozřejmě stejné a proto po zakuplování obou spojek jede TR-500 prakticky rovně. U modelu při sólo jízdě, se těžko na regulaci hledají stejné otáčky a model tudíž mírně „tancuje“. Proto jsem volil jízdu po soutěžní trati pouze na jednu regulaci pro oba motory a tímto jsem tento problém vyřešil.

 

   Další nevýhodou u modelu bylo použití plastových destiček k výrobě dna tlačáku. Po vyprchání acetonu ze slepených spojů trupu lodi docházelo i při mírných vibracích od motorů k praskání spojů a k zatékání do modelu. Nástavby modelu z destiček a i kormidelna jsou ve všech směrech vyhovující. Otáčení dýzy, za kterou je malé kormidlo, které se rovněž otáčí, jsem vyřešil táhly a ta ovládala na každé straně jedno servo. Toto zajišťovalo vynikající manévrovatelnost modelu, (dýzy se dají natočit od sebe nebo do sebe), která se ještě dala zvýšit otáčkami motorů a směrem chodu motorů vpřed nebo vzad.

 

TR 568

TR 568

Otáčecí dýza s kormidlem

Tunely s dýzami

 

   Po nějakém čase a při pohledu na modely lodí s laminátovými trupy, jsem začal uvažovat a posléze stavět svůj nejnovější model TR-500, který dostal označení TR-568. Stejně jako poslední remorkér vyrobený pro přepravu energetického uhlí. Protože jsem v té době už pracoval jako strojník u ČSPLO a jezdil na velkých tlačácích (TR-610) které byly od TR-500 odvozeny a který mám v úmyslu postavit také, rozhodl jsem se použít při stavbě obou TR stejné kopyto, jako ve skutečnosti. Při stavbě TR-610 se na loděnici v Mělníku do kopyta pro TR-500 (délka cca 12m) vložil a svařil trup, uprostřed zůstal jen nabodován a ten se pak roztáhl a doplnil rovnými plechy na potřebnou délku, to je u TR-610 cca 28m.

 

TR 20

Tlačný remorkér TR-20

 

   S pomocí náčelníka našeho modelářského klubu Nautilus Proboštov jsme udělali dřevěné kopyto na „dlouhý“ tlačák a při formování do sádry vložili kolem dřevěného kopyta napříč dvě přepážky. Tím byl sádrový odlitek rozdělen na tři části a při otočení formy a vylaminování vznikl cca 1m dlouhý trup TR-610. Pokud se přepážky odstranily a přední díl formy se spojil se zadním dílem formy, vznikl cca 45cm dlouhý TR-500. Po vylaminování trupu TR-500 do kterého byly zasazeny a zalaminovány v zadních tunelech mosazná pouzdra pro otočné dýzy byl tlačák osazen stejnými ložiskovými převodovkami a motory SPEED 500 se kterými nemám žádné problémy a opatřen i dvěma regulacemi BEL 32A. Bylo změněno ovládání kormidel a dýz přes ozubená kola ovládaná servem,  táhla při vytočení na max. zůstávala někdy „viset“. Byla vyřešena i spouštěcí kormidelna přes hydrauliku, ale pro velký ponor tlačáku dosud nebyla instalována.

 

TR 568

Ovládací mechanismus kormidel přes ozubená kola

TR 568 TR 568
TR - 568 TR - 568

 

   Nástavby a kormidelnu jsem opět postavil z 1mm silných destiček. Osvětlení lodi tvoří LED diody. TR-568 má výborné manévrovací schopnosti, do laminátového trupu nezatéká, s vanou se dokáže otočit na místě a jezdit třeba i do boku nebo procouvat nám všem známou trať. Model je ovládán soupravou FUTABA F14. Vana k modelu (ČSPLO-1088) je pro svou modelovou délku 2,75m zkrácena na 180cm, z důvodu snadnější přepravy.

 

Obrázková galerie 1

Obrázková galerie 2

Jaroslav Jungman