Přístavní remorkér z Delfzijl

(6.1.2006)

 

   Koupil jsem si pěknou knihu od pana Syrovátky Lodní Modely - RC plovoucí makety lodí. V této dobře napsané knize je mnoho zajímavých věcí o stavbě funkčních modelů lodí. Též je vložen plánek přístavního remorkéru Watergeus. Rozhodl jsme se podle postavit model podle tohoto plánku který zvětším na měřítko 1:30. V tomto měřítku bude mít model délku 750mm a šířku 240 mm. Což je už docela pěkná loď.

 

   Pohon budou obstarávají dva čtyřlisté šrouby v Kortyho dýzách, poháněné motory Speed 600 s převodovkou 2:1. Předpokládám použití dvou elektronických regulátorů pro každý motor jeden. Akumulátory budou pravděpodobně Pb gelové. Loď by též měla být vybavena plně funkčním osvětlením a možná i funkčními navijáky. Předpokládám její využití i pro Tug Towing, takže zabudování pacholat musí být robustní.

 

   Po mnoha dobře míněných radách, Ivana Grni, že když se loď nestaví jako maketa, tak to vlastně není žádná loď, jsem se rozhodl pokusit se o "maketu". Proč je slovo maketa v uvozovkách? Protože je to jen moje přání, aby to byla maketa. Co z toho vyleze je v rukou vyšší moci a teda taky trochu mých.

 

WatergeusWatergeus

 

   Na internetu jsem našel několik obrázků této lodi. Většina je celkový pohled na loď, jen na jednom odkazu na stránkách pana Syrovátky je několik detailních fotografií. Doufejme že tyto podklady budou stačit jinak budu muset na dovolenou do Holandska. A teď k stavbě.

 

Plány jsem na kopírce zvětšil na požadované měřítko. Žebra vyřezal z 3 mm topolové překližky a kýl z 5mm letecké překližky. Žebra jsem na překližku přenesl pomocí žehličky. Pokud Vás tato technologie překvapuje tak stručné vysvětlení je tu.

 

   Požadovaný díl plánku položíte lícem, to je tou potištěnou stranou, na překližku a přežehlíte. Čáry se pěkně přenesou. Upozornění: plánek musí být vytištěn na laserové tiskárně nebo kopírce a je dobré nastavit co největší sytost.

 

   Vyřezaná žebra jsem na sucho sesadil s kýlem a zkontroloval plynulost přechodů. Na montážní výstupky na žebrech jsem přilepil nosníky 5x5. Na pracovní desku jsem si narýsoval osu lodi a kolmo na ni rozestupy žeber. Pak jsem žebra přilepil k pracovní desce vteřiňákem. Je důležité stále kontrolovat kolmost k pracovní desce. Poté jsem usadil kýl a zalepil epoxidovým lepidlem. Po zaschnutí lepidla jsem zalepil i podélné lišty. Jednu na úrovni paluby druhou asi v jedné třetině trupu. Obě jsou do zádi až po 11 žebro. V dolní třetině trupu je ještě jeden podélník mezi pátým a devátým žebrem. Bohužel nemám žádné fotografie ze stavby kostry, protože nastala havárie pevného disku a data jsou fuč.

 

  Obšívka bude laminátová 3 vrstvy 80g tkaniny . Pro toto řešení je potřeba prostor mezi žebry něčím vyplnit, Já se rozhodl pro styrodur. Ze styroduru jsem vyřezával destičky a vlepoval mezi žebra vteřinovým lepidlem na styrodur. Po vyplnění všech mezer jsem se pustil do broušení, jde to dobře. Je z toho trochu prachu, ale není to tak hrozné. Před finálním vybroušením trupu jsem vyřízl palubu a přilepím ji na trup. Bude tak možné lépe dosáhnout požadovaného tvaru především přídě a zádě.

 

Watergeus

 

Tak a to je prozatím všechno, dál jsem se zatím nedostal. Až trochu zase pokročím napíši pokračování.  

 

konec první části....

Ante