Co bylo a co bude v příštím roku na MoNaKu?

18.12.2005

 

  Taky máte dojem, že ten letošní rok byl jeden "velkej fičák", tedy že to letos nějak rychle uteklo? Asi si tohle myslíme každý rok. Není se čemu divit. Modeláři jsou lidé činorodí a kdo něco dělá, tomu utíká čas rychleji. S čím se asi budete moci potkat v příštím roce na stránkách MoNaKa Pokud Vás to zajímá, čtěte. Třeba Vás to k dalším návštěvám naláká nebo naopak odradí

 

   Tyto stránky jsou vlastně dodnes nezávislé, neoficiální a soukromé, věnované převážně lodnímu modelářství. Možná Vás občas napadne, kdo vlastně dneska MoNaKo dělá. Veškeré úpravy stránek dělám já. Diskusní fórum a technické zázemí zase Ante. Společně pak plánujeme a domlouváme akce. Vděční jsme pak všem, kteří nám pomáhají. Je skvělé, že mnozí z Vás pro MoNaKo napíší článek, pošlou fotky atd. bez nároku pro honorář. Pak máme výborné kamarády, kteří nám se spoustou věcí pomohou a poradí. Zkrátka bez Vás všech by MoNako dneska nebylo tím čím je. Dík Vám všem a doufám, že to bude stejně dobře fungovat i v roce následujícím.

 

   Stránky dělám ve Front Page. Mnozí se teď asi chytají za hlavu a ptají se proč ? Odpověď je jednoduchá. Ač jsem profesionál a tvorba webů je i podstatná část mého chleba, není to prostě časově a technicky už snadno proveditelné stránky předělat do modernějšího hávu. Proto počítejte s tím, že vzhled stránek se asi určitě nezmění. Tradice má taky svoji hodnotu.

 

   Bude ale určitě snaha MoNaKo vylepšit. Zprovoznili jsme pro MoNaKo zcela nové diskusní fórum a jednoduchý chat. Stačí si na hlavní stránce v Novinkách domluvit schůzku a můžete společně "pokecat". Již nějakou dobu úspěšně fungují nové diskuse k článkům. Ante zřídil nové adresy pro snadnější přístup do jednotlivých sekcí serveru. Zbývají ještě ankety, s těmi nejsem spokojený a pokusím se je předělat. Taky Vám chci umožnit posílat na MoNaKo zprávy a k nim připojit obrázky přímo z webu. Pro podporu nového diskusního fóra vznikne nová obrázková galerie, kam budete moci zaslat obrázek a na ten v diskusním fóru zadat odkaz. Je to potřeba, protože ne každý má k dispozici FTP prostor, kam by mohl obrázek umístit a ne každý umí s FTP pracovat.

 

   První polovina rok 2006 bude na MoNaKu určitě ve znamení akce "Víkend s Tug Tovingem" pořádané Klubem NAMOLO!. Ta druhá polovina bude ve znamení dozvuků z této akce . Nelekejte se ! Jen o TugTowingu na MoNaKu články nebudou . Protože se opět hodláme účastnit seriálu Mistrovství ČR - NS, můžete se těšit na reportáže z těchto soutěží, které budou doprovázeny spoustou snímků. Z toho bude také vycházet pokračování seriálu "Profily maket", kde se Vás budu snažit seznámit s těmi nejhezčími modely, co je možné u nás v této kategorii spatřit.

   Určitě zůstanou zachovány rubriky "Představujete své modely", část věnovaná modelu Monako I., asi ještě zůstanou i Mini Cars, ale pokud se zde nepodaří vyburcovat majitele autíček k vyšší aktivitě, tak rubriku zruším. Monako Plans bude o nové plánky doplňováno průběžně..

 

   Začal jsem stavět novou loď (remorkér) a tak určitě budu pro Vás připravovat seriál ze stavby tohoto modelu. Stejnou začal stavět i Ante a tak doufám, že ho ukecám aby taky něco zmínil. Dalším novinkou, na které se již pracuje, bude seriál pro ty lodní modeláře, kteří uvažují o stavbě lodního modelu poháněného parním strojkem. Měl by obsahovat všechny základní informace, které Vám při stavbě mohou pomoci. Jaké další články se na MoNaKu objeví záleží hodně na Vás. Zda i nadále budete ochotni obětovat trochu času ze svého volného času a sami něco nafotíte a popíšete.

   Doufám, že i v příštím roce bude stejně dobře fungovat Klub NAMOLO! Určitě se můžete těšit na reportáže z akcí pořádaných členy tohoto klubu. Setkání v Praze na Lužinách a Vltavě, Noční Košík  nebo setkání v Kuřimi na Srpku, či v Brně na Splaviskách se snad již stala tradicí, kterou vyhledávají nejen lodní modeláři.

  

   Letos jsme pro Vás připravili CD s fotografiemi z MS lodních modelů, které se pořádalo v Borovanech. Protože provoz MoNaKa něco stojí, nabídli jsme Vám ho ke koupi. Díky Vašemu pochopení se CD prodalo přes padesát kusů a tím se podařilo zajistit potřebné finanční prostředky na provoz stránek. Děkujeme moc

   Během existence těchto stránek se podařilo nashromáždit velké množství videosnímků. Některé jste již zde mohli vidět, ale taky některé nebyly doposud publikovány a na svoji příležitost čekají v archivu. Doufám, že v příštím roce ta příležitost nastane a podaří se pro Vás připravit nové CD, které bude naplněno těmito videosnímky.

 

   Co na závěrem? Snad jen konstatování, že plány jsou jedna věc a skutečnost druhá. Jak se říká, "člověk míní, Pán Bůh mění". Monako přesný ediční plán mít ani nemůže. Hodně záleží na tom, co lidé a čas přinesou. Doufejme, že jen samé dobré věci .

 

 

Milí čtenáři MoNaKa !

Přeji Vám všem šťastné a veselé Vánoce a do nového roku 2006 hodně zdraví, osobní úspěchů a mnoho pěkných modelářských chvil ať již venku nebo na MoNaKu.

 

 

Keba