Dvoupolohový RC spínač s pamětí

3.11.2005

   Při stavbě modelu lodě jsem narazil i na problém dálkově ovládaného spínání osvětlení. Své řešení bych rád uvedl i pro ostatní, kteří řeší podobný problém a třeba si s ním tak úplně nevědí rady. Po relativně dlouhém a relativně bezvýsledném:) pátrání jsem zahltil stránky MoNaKa dotazem ohledně dálkového spínání LEDek. Nemožné se stalo skutečností a jeden člověk mi odpověděl . S jeho pomocí jsem našel schéma od Tonyho van Roona, původně od Kena Hewitta, na spínání světel, pomocných motorů, žhavících svíček atd.

   Spínač má dvě polohy - zapnuto/vypnuto. Tento spínač je vhodný např. pro spínání zvukových znamení, krátkých světelných signálů atd. Pokud totiž vrátíme ovladač z polohy "zapnuto" zpět, nevydrží být obvod sepnutý i nadále. Pokud bychom tímto způsobem chtěli spínat třeba poziční světla, znamenalo by to mít po celou dobu ovladač vychýlený ve správné poloze. Nabízí se tedy jednoduché řešení zakoupením dvoupolohového vypínače. Pokud však vlastníte obyčejný čtyřkanálový vysílač a přijde Vám zbytečné rozšiřovat ho o další kanály, když ovládáte jen kormidlo a otáčky motoru, tak doporučuji následující řešení.

   Základem spínače jsou tři D-klopné obvody. První monostabilní klopný obvod se sepne pulsem od přijímače a generuje pulsy dlouhé dle nastavení potenciometru P1. Druhý klopný obvod slouží jako paměťový člen; pokud je puls od přijímače delší než puls MKO, tak bude na výstupu logická 1 a naopak. K udržení informace z druhého klopného obvodu slouží klopný obvod třetí, jehož výstupem je řízen spínač tvořený MOSFETem IRF510 (proud až 5A). Vynecháním třetího klopného obvodu (který tvoří polovina druhého integrovaného obvodu) a napojením MOSFETu přímo na výstup druhého klopného obvodu bude spínač spínat jen při výchylce ovladače. Při spínání motorů a relé je zapotřebí do obvodu přidat diodu zabraňující zničení MOSFETu.

 

Schéma zapojení

schéma zapojení spínače

 

Seznam součástek

počet označení kód v GME hodnota
1 C1  CK22N/100V2 22nF
1 D1  IRF510  
2 IC1  4013  
1 P1  PT6HK100 100K
1 R1  RR 51K 51K
1 R2  RR 1K 1K
1 R3  RR 10K 10K

 

   Pro zkoušku připojíme LEDku či žárovku s vhodnou baterkou, páčku vysílače dáme do požadované výchylky a určíme okamžik sepnutí nastavením potenciometru. Jedním kanálem můžeme teoreticky ovládat téměř libovolný počet spínačů. Další trojice klopných obvodů by byla řízena stejným signálem, ale bylo by jiné nastavení potenciometru (praktické je spínat jedním kanálem obvody dva: první obvod výchylkou ovladače na jednu stranu, druhý výchylkou na stranu opačnou).

   Při tomto řešení využijeme právě tři integrované obvody, protože každý obsahuje vždy dva klopné obvody. Napájením součástek na plošný spoj vyrobený přímo pro dané schéma je celý obvod i poměrně malý. Při použití univerzálního plošného spoje už zabírá trošku víc místa, ale ve většině případů by to neměl být problém.

   Součástky se dají sehnat za pár desítek korun. Závěrem bych chtěl poděkovat Marianu Ritomskému za přivedení na správný postup a mému kocourovi za pečlivé schovávání součástek a třídění drátků .

 

Zdroje

www.ougelph.ca/~antoon/

www.st.com

Adam Šugl

Tranzistory: IRF510 a IRLZ24n  (viz. diskuse k článku)