Tatra 805 a MO111

(23.11.2005)

  Po 15 letech jsem sundal z půdy krabici s RC soupravou Modela 27 a s tím co tam ještě zbylo: dva nepostavené modely lodí, buginu, materiál a vše co jsem kdysi neprodal a dal si závazek,že všechno dodělám. Protože děti odrostly, mohl jsem se vrátit ke svému koníčku na který léta nebyl čas. Vaše stránky mě pomohly dostat se zase do obrazu. Jsou opravdu dobré a hlavně, ukazují, že se modely dají postavit celé doma, improvizovat a přemýšlet a ne jenom přinést krabici z obchodu, nabít baterie a jít si zajezdit.

 

MO 111
   Jako předloha pro model člunu posloužil ženijní člun MO 111 používaný Československou armádou při stavbě pontonových mostů. Člun byl poháněn motorem z Tatry 111, byl vybaven navijákem a vpředu tlačným ramenem. Motor měl obsah 14825cm2 , výkon 110 kw. Podvozek sloužil k přepravě a spouštění na vodu.

Člun   Na model jsem použil trup z modelu „LOTR“, který jsem oprášil a po 10 letech sundal z půdy. Nástavba je vyrobena z plastových desek, které se používají jako podložka na modelování, světlomet, hasicí přístroj a vazníky jsou z Admiralshopu. Reflektor je funkční osazen 5 mm LED diodou. K pohonu slouží SPEED 280 s převodovkou 1:3. Napájen 5-ti článkem 1200mAh, vyrobeného z napájecího článku acu vrtačky. Délka modelu je 50 cm, skutečný člun byl dlouhý 7,6 m , tudíž měřítko je asi 1:15.

TATRA 805
   Jako předloha pro model posloužila Tatra 805 přezdívaná „Kačena“,nebo „Hvížďala“ pro svoje naklánění v zatáčkách a charakteristický zvuk motoru. Motor byl z Tatry 603, obsah 2545 cm3, výkon 56 kw. Výroba byla zahájena v roce 1955 a vyrobeno bylo asi 13000 ks, většinou pro armádu.

Tatra   Na model Tatry 805 „Kačena“jsem použil díly ze staré buginy. Rám je sešroubovaný z hliníkových profilů. Kabina řidiče je z laminátu, korba ze špejlí 10x2, plachtu ušila manželka z trička. Nápravy jsem zúžil, zkrátil poloosy, převodovku jsem použil původní, jenom před ní dal planetovou převodovku 1:5,25 pro elektolety, kterou jsem koupil v bazaru.     Odpružení je původní, model se v zatáčkách naklání jako jeho předloha. Originál převodovka byla moc rychlá a jízda by byla nereálná. Místo motoru Speed 550 jsem použil Speed 400. Tento pohon je dostačující. Kačena jezdí pomalu a má dostatečnou sílu. Funkční jsou světla, maják. Směrová světla ovládá servo na zatáčení, které má na páce kontakty. Pro zajímavost, zadní světla jsou vyrobena z výlisku plata na tablety Ibalgin, nabarveného zevnitř lihovou barvou. Do světla se vešly dvě LED diody 5mm a dělicí přepážky. Kola jsou z š-hobby Hradec Králové. Pohon zase acu z vrtačky. Baterie vystačí na 30 minut rekreační jízdy. Rozměry modelu: délka 48 x 22 x 26 cm, měřítko 1:10.

 

Fotogalerie

Enterpise

Obrázková galerie

 

kliknutím na obrázek zobrazíte galerii


Jarda Forejtar