Stavba Enterprise

(15.10.2005)

  Dobrý den, zdravím všechny modeláře i nemodeláře. Jmenuji se Petr Kostka. Zaslal jsem na tyto stránky dva z mých modelů a poté jsem byl zlehka vybídnut, abych napsal něco o stavbě těchto lodí. Jsou to lodě Albatros a Enterprise (Maryland 1799). Jedná se o modely lodí z ušlechtilých dřev španělské firmy Constructo.

 

     Do ČR tyto stavebnice dováží firma ing.Zdeňka Čejky z Ludvíkovic u Děčína (www.modelylodi.cz) – to pro případné zájemce a drobnou reklamu. Lodě jsou určeny pouze ke statické ukázce, ale časem bych chtěl zkusit nějakou menší loď upravit na RC.
Uvažoval jsem, kterou loď tu mám popsat. Škuner Albatros je sice už hotový, ale stavbu jsem průběžně fotil jen u Enterprise. Nakonec jsem se rozhodl pro tu druhou, protože už jsem ve fázi, která už není tak zajímavá pro rozsáhlejší výklad. Chybí je plachty a většina lanoví.


   Ale od začátku. Na výše zmíněné stránky jsem se dostal asi před dvěma lety náhodou při vyhledávání modelů RC lodí. Docela mě zaujal výběr a vzhled lodí. Hned jsem ovšem zavrhl modely pro juniory a začátečníky, které nejsou vyvedeny do všech detailů. Řekl jsem si že zkusím rovnou sérii pro pokročilé a zkušené modeláře. Na výběr bylo z mnoha možností, ale přeci jen není možné stavět hned to největší a nejdražší, když nemám představu, jak to půjde. Tehdy jsem vybral model škuneru Albatros. Malý, na pohled jednoduchý model, ovšem se všemi detaily a příznivá cena. Následovalo objednání, příjem na dobírku a čtyři měsíce stavby. Výsledek si můžete prohlédnout v sekci ´můj model´. Stavba i výsledek se mi docela líbily a tak jsem se začal poohlížet po další lodi. Měl jsem sice jedno přání, ale rozhodla cena. Původně to měla být loď USS Constitution. Ovšem cena skoro 12 000,- a dodací lhůta 3 měsíce mě trochu odradila. Možná to bude můj třetí model. Nakonec jsem udělal kompromis a objednal loď Enterprise. Stavebnice přišla a dal jsem se do toho.
   Hned po kontrole stavebnice mě zaskočila jedna věc a to, že chyběl návod. U lodi jsou totiž výkresy 1:1 a krokový návod s výběrem materiálu a barevnými fotografiemi. Tento malý problém mě ale nezastavil. Informoval jsem prodejce a začal se stavbou trupu jen podle plánů. Nic víc ani není potřeba. Hlavně když už jste jednu loď postavili. Nejprve Enterpisejsem důkladně zkontroloval všechen obsah stavebnice. Ta obsahovala všechny drobné díly, mosazná děla, kotvy, lišty, díly lafet, soudky atd.. Nechybělo nic dalšího. Měl jsem zrovna týden dovolené a tak byla stavebnice přemístěna do dílny na chatě. Začal jsem stavět trup. Kýl a žebra byly od výrobce přeřezána do překližky. Stačilo je jen vymáčknout ven a zasadit do sebe. Jako lepidlo jsem použil Pattex Wood (pro drobné doplňky stačí Herkules). Při sestavování kostry je hlavní dávat pozor na kolmost a správné umístění všech dílů. V modelařině platí dvakrát měř a jednou řež. Tady platí desetkrát měř, pětkrát zkontroluj, třikrát vyzkoušej a pak teprve řež a lep. Pokud něco zkazíte jen těžko to opravíte.


   Jak byla kostra v celku, přilepil jsem základ paluby. Je to tenká překližka, na kterou se pak lepí prkénka tvořící palubu. A teď se dostávám k tomu lepšímu. Slovo přilepit není přesné. Paluba se musí i zajistit, protože je zaoblená podle předlohy aby voda měla spád ke kraji lodi. Ve stavebnici jsou také malé hřebíčky, kterými se k žebrům a kýlu paluba přibije kladivem. Stejně se přibíjejí i plaňky, ovšem tady se hřebíčky po zaschnutí lepidla zase vytahují.
EnterpiseEnterpiseNásledovalo tedy plaňkování. Modeláři vědí, ale přeci jen napíši, že plaňky se máčejí v horké vodě a pak ohýbají. Já jsem použil starší rychlovarnou konvici a lišty máčel přímo do ní. Proto starší, neboť lišty trochu barví a po oplaňkování trupu by její původní barvu neuhádl ani jasnovidec. Na ohýbáni existují ohýbačky, ale já ohýbám vše jen v ruce. Po týdnu snažení jsem dokončil obšívku a stěžně, které mi zabraly čas při tuhnutí lepidla.


Enterpise   Přestěhoval jsem se do Prahy a snažil se dál. Už jsem neměl tolik času, takže práce se táhla. Přilepil jsem prkénka na palubu a začal stavět bort. Tady už nebyla žádná opora v žebrech. Lišty jsem musel ohnout co možná nelépe a pak je fixovat kolíčky k již nalepené liště. Bort je tvořen dvěma vrstvami lišt, které se výškově na půl překrývají. Postupně před nalepením posledních dvou lišt jsem ještě do bortu vyřezal střílny. Pak byl bort EnterpiseEnterpisezakončen. V této fázi mi přišel návod – právě včas. Mohl jsem začít se stavbou doplňků. V následujících týdnech jsem vytvořil světlíky, rumpál, podstavec se soudky, lafety děl , poklopy. Trup jsem mezi tím zatmelil a obrousil. Tmel jsem použil tuhý, vodou ředitelný – mahagon, teak. Nanášení tmelu je nejlepší prstem. Sice se trochu zmažete, ale tmel dostanete do všech děr. Paluba se netmelí. Po obroušení zůstanou mezi prkénky realistické spáry. Po ´noční můře´ zvané broušení trupu, všichni znáte, byla loď připravena na barvení. Použité barvivo – lazurovací lak tmavý dub. Lazurou je barven pouze trup, bort zvenku i zevnitř a zadní čelo nástavby. Ostatní věci jako paluba, lafety, ráhna jsou pouze natřeny bezbarvým lesklým lakem Model Master pro plastikové modely.

 

Enterpise   Barvy jsou odlišné jen rozdílnou barvou dřeva. Po nabarvení jsem doplnil trup o výztuhy ve výšce paluby, vnější stranu kýlu – přední a zadní část přeřezaná od výrobce, olištoval jsem kraje paluby a vyzkoušel pozice děl. Pak už to šlo ráz na ráz. Doplnil jsem palubu o předem připravené díly, dodělal pažení na nástavbě, vestavěl kormidlo. Kormidlo je uloženo v pantech. Kdyby nebylo přivázané, dalo by se s ním normálně hýbat. Dále přišly na řadu děla. Ty se musí k bortu přivázat pomocí kladky. Oproti návodu jsem sestavil kladku na děle a její druhý konec v podobě háčku přilepil k bortu. Po zaschnutí lepidla jsem kladku jen dotáhl. Po instalaci 14-ti děl zbývalo přidělat komín z kuchyně a kotvy. Ty jsou zavěšeny vpředu na ramenech pomocí kladky, zavěšeny na bort a uvázány na kolíky.

 

EnterpiseEnterpiseEnterpise


   Dále jsem se začal bavit se stěžni. Začal jsem čelenem (ta věc trčící dopředu). Tady už Enterpisejde jen o tu piplačku s lany a kladkami. Pokud je na laně kladka, vždy ji samozřejmě dělat až nakonec a oba konce lana s ní utáhnout. Myslím, že když není část s kladkou vždy stejně dlouhá, tak se nic neděje. Kladka tam byla od toho, aby lano vyšponovala. Ale pokud je vše souměrné, tak to vypadá lépe. Po čelenu jsem přilepil oba stěžně a upevnil je lany. V této fázi je největší práce asi uvazování uzlů na kolíky. Každé ovládací lano Enterpiseje takto uvázáno a na dokončené lodi jich bude kolem 60-ti. Dobře jsou vidět na fotkách škuneru Albatros v sekci ´mé modely´. Na problém jsem narazil s tvorbou provazových žebříků. V návodu je, že se mají uplétat až na modelu. To mi ovšem moc nešlo a vypadalo to hrozně. Proto jsem si udělal normálně mřížku z hřebíčků, propletl je lany a spoje přetřel lakem. Pak jsem vzniklou síť vystříhal a uvázal na stěžně. Myslím, že to vypadá celkem dobře.


   Teď jsem se dostal k bodu aktuálního stavu. Budu dále uvazovat lana, kladky a ráhna Enterpises plachtami. Plachty jsou vystříhány z jediného kusu plátna dodaného se stavebnicí. Jsou ušity v ruce jehlou a nití. Kraje jsou založeny, obvod obšit lanem a prošity. Tím je naznačeno spojování jednotlivých pruhů látky k vytvoření jedné velké pachty. Celá plachta je pak ´našita´ na ráhno. Plachty prošívám tak, že je upnu kolíčky mezi dvě prkénka a šiji podle nich. Pak prkénka posunu o 1cm do strany a postup opakuji. Tím je zaručena přímost stehu a stejné rozestupy. Pro představu přikládám foto Albatrosu. Jen chci dodat, že na této lodi nelepím nic co není přiděláno napevno ve skutečnosti. Veškerá ráhna drží jen na lanech a lana jsou uvázána bez kapky lepidla na kolících.
 

Enterpise   Hotový model bude mít délku 770mm, šířku 245mm, výšku 700mm. Tedy docela velký. Jen pro srovnání. Loď USS Constitution, kterou jsem původně chtěl a pořád chci má d – 1100mm, š – 380mm a v – 770mm. Pokud ji někdy postavím, tak foto určitě skončí na těchto stránkách. Stejně jako foto dokončené lodi Enterprise. Ještě uvidím co dál. Mám totiž v merku RC Jachtu Moonraker a ta by mě asi také zabavila na dlouho.
 

 

Fotogalerie

Enterpise

Obrázková galerie

 

kliknutím na obrázek zobrazíte galerii

 

Petr Kostka