Artur Nalezenec znovu pluje!

(5.10.2005)

  Nalezenec Artur byl z kontejneru vytažen někdy na přelomu listopadu a prosince v roce 2003. Napsal jsem o jeho stavu malý článek. Od té doby jsem postupně posháněl spoustu snímků tohoto již kultovního modelu včetně skutečné lodě a rekonstrukci pořád odkládal. Až letos přišel jeho čas ...

 

   Po svém nalezení a zhodnocení stavu putoval Artur na nějakou dobu do suchého doku v obýváku pod topení, kde ležel bez povšimnutí až do jara roku 2004. Pak jsem našel odvahu a zakoupil brusný papír - lidově šmirgl. Artura jsem vytáhl na balkon, vzal vrtačku, nasadil gumový brusný kotouč a spustil to. Kdybych tušil co mě čeká, tak byl Artur asi doteď pod topením. Když to viděly děti, tak raději prchly ven. Po sejmutí první opravdu tvrdé vrstvy se brusný papír začal zanášet jakousi hnusnou mazlavou barvou, která se lepila úplně na všechno. Pod ní se skrývala další vrstva, která byla ještě horší než ta předešlá. Vrtačka řvala, balkón ztrácel svoji identitu a doma se stmívalo, jak zvířený

 prach sedal na okna. To celé trvalo opravdu několik hodin. Výsledkem byl zdevastovaný balkón, vyčerpané zásoby brusného papíru, vyklepané ložisko na vrtačce, bolavá záda a obroušený trup Artura. Pravda, doma moje nadšení už tak nesdíleli, ale nakonec byli všichni rádi, že už jsem toho nechal. Úklid trval skoro stejně dlouho jako obrušování trupu, ale to nejhorší jsem už měl za sebou. Po obroušení jsem trup Artura olaminoval dvěma vrstvami skelné tkaniny, přebrousil a natřel základovou barvou. Potom Artur znovu putoval nadlouho do suchého doku.

 

   Až letos o prázdninách přišel ten správný čas, aby Artur byl vytažen z pod topení. Podařilo se mi totiž přesvědčit moji manželku, že když už se mnou jezdí na závody a chodí na setkání lodních modelářů, tak musí mít svoji loď. Zpočátku vzdorovala, ale pak souhlasila, ale spíš proto,aby mi udělala radost a měl ten pádný důvod Artura dodělat. Vytiskli jsme obrázky a vybrala si vhodnou barevnou kombinaci a vzhled Artura. Nejdřív jsem otáčel oči v sloup, ale musím uznat, že kombinaci kterou si vybrala je skvělá a Arturovi sluší.

Artur Nalezenec Artur Nalezenec
Barevná kombinace červená-černá-bílá a dřevo Arturovi sluší. Pohled od zádě.

 

Trup jsem vykytoval vybrousil na chalupě, kde mi ho tchán  nastříkal barvami. Použili jsme kyt na karosérie a barvy ve spreji, klasické akrylátové autolaky. Vše šlo hladce a během odpoledne se trup skvěl v černo - červené kombinaci s bílou čarou ponoru.  Opravdu paráda. Blížilo se podzimní setkání na Lužinách a tak jsem si usmyslel, že Artura do té doby stihnu kompletně zrekonstruovat.

 

   K pohonu jsem zvolil SPEED 280 s převodovkou v poměru cca 1:3. Hřídel jsem vyčistil a znovu promazal. S převodovkou je spojena pomocí benzínové hadičky, tedy pružně. Nedařilo se mi pořádně udělat motorové lože kvůli špatnému přístupu do trupu. Nakonec jsem převodovku přilepil pomocí tavného lepidla a bylo po problému. Regulátor je obousměrný, do 10A, jeden z těch nejlevnějších. Přijímač jsem koupil na inzerát. Kormidlo ovládá běžné servo umístěné na zádi. Pod krytem nákladového prostoru jsem udělal malý ovládací panel se zdířkou pro nabíjení akumulátorů aby se nemusely pro nabíjení vyjímat.

Artur Nalezenec

Artur Nalezenec

Ovládací panel se zdířkou pro nabíjení akumulátorů.

Osvětlení modelu se zapíná ručně.

 

   Při rekonstrukci jsem použil co nejvíce původních dílů, aby zůstala zachována autentičnost Artura. Na druhou stranu jsem chtěl, aby Artur nakonec vypadal, jako stará loď po nedávné opravě.

   Zrekonstruovat peruť kormidla nebyl problém. Problém byl jak propojit kormidelní páku a servo. Chtěl jsem, aby nebylo vidět, ale to by vedlo k velkému zásahu do paluby na zádi a ta by ztratila svoji starou a těžko napodobitelnou patinu. Nakonec jsem udělal kormidelní páku z měděného plechu, co nejnižší a ta je spojena se servem pomocí drátového táhla. Páka kormidla je pak částečně maskována sušákem na ryby a táhlo ještě bude maskováno jako parní potrubí, které vede pod sušáky.

 

Artur Nalezenec

Artur Nalezenec

Sušák ryb maskující kormidelní páku.

Peruť kormidla po rekonstrukci

 

   Nástavba zůstala původní. Opravil jsem ale dveře, aby měly hezčí vzhled. Olemoval jsem je mořenou dýhou a udělal kliky. Odýhoval jsem i některé hrany a celá nástavba tak získala na kompaktnosti.

   U krytu nákladního prostoru jsem odříznul přesahy, veškeré hrany zakulatil a instaloval dva vzdušníky a podél delších hran madla. Na kryt jsme dali imitaci rybářské sítě a přepravky z dýhy (ty lepil náš nejmladší) s různými "poklady" z moře včetně skutečných mušliček, které jsme nalovili v Chorvatsku.

   Z původního navijáku zůstala jen podstava a těleso. Naviják zdaleka není maketový, ale nepůsobí tak rušivě jako ten z originální stavebnice. Dostal skutečné lufany a novou imitaci elektromotoru.

   Stožáry jsem musel udělat celé znovu. Vybrousil jsem kulatinu podle plánů. Ráhna mají kování z měděného plechu a očka z měděného drátu. Stožáry jsou usazeny na kovových trnech a přilepeny epoxidem. Stěhy jsou z tenkých lanek pro lov štiky. Aby šla v případě potřeby sundat nástavba, je lanoví ke stožárům přichyceno pomocí jemných pružinek, které jsou snadno vyháknout.

Artur Nalezenec Artur Nalezenec
Pružinky na koncích úvazu umožňují snadné sejmutí úvazů Pohled na palubu.

   Lem bortu je osazen oky z měděného plech a drátu. Oka jsou k boru přichycena pomocí trnů a přilepena epoxidem. Stejně tak úvazníky na palubě a rohatinky.

   Artur také dostal nová poziční světla z LED diod. Lucerničky jsou stočeny z hnědé papírové pásky a balsy. Diody mají průměr tři milimetry a jsou napájeny přes ochranné odpory z hlavního akumulátoru.

Nakonec moje manželka pro Artura uháčkovala příďový a boční odražeče, na palubu jsme dali ještě jednoho námořníka a bylo prakticky hotovo. Chybí už jen nápisy na příď a záď no a samozřejmě přepravní bedna.

   Na vodě je krásně stabilní a prakticky se nenaklání a plavba je realistická. Jen se projevuje klasický neduh všech Arturů. Model z ničeho nic si sám zatočí a nebo udělá takovou myšku. Jako by žárlil na ostatní lodě a vyžadoval si tak neustálou pozornost.

 

Foto-videogalerie

Artur Nalezenec

Obrázková galerie

 

Videosnímek jízda Artura (677kb 13 sec.)
kliknutím na obrázek zobrazíte galerii a nebo pustíte videosnímek

 

Keba