Jak na Lužinách nehořelo

3.9.2005

 

Klub NAMOLO!    Letošní podzimní setkání (nejen) lodních modelářů v Praze na Lužinách bylo ve znamení příjemného počasí, soutěže v Pobřežním kursu a příjezdu zásahové jednotky hasičů. Není tedy pochyb o tom, že letos bylo o zábavu postaráno a že bylo opravdu na co koukat.

 

 

   Byla sobota poledne a prchali jsme s Nexem z veletrhu Model Hobby domů, naložit lodě, bójky a další materiál na podzimní setkání (nejen) lodních modelářů v Praze na Lužinách. Počasí přálo a tak jsme se těšili, až se zase setkáme se všemi kamarády a známými. Natěšení jsme hladce projeli Prahou a při parkování zírali na postávající dav lidí na břehu nádrže. "Jó - tak dnes to bude asi síla", napadlo nás a začali jsme vykládat.

Montáž doku pro Pobřežní kurs Psisko Uvítací řeč jsem si dovolil přednést já

 

   Připadlo mi, že všechno na tomto setkání "šlapalo" tak nějak samo. Vytýčili jsme prostor pro modely a modeláře a kupodivu to velmi pomohlo. I přes značnou účast diváků byly modely v bezpečí. Všichni respektovali kolíčkový systém a i když se objevovalo rušení (modelů bylo tentokráte přeci jen hodně), tak se vždy lidi rychle domluvili.

 

   Psisko do puntíku splnil co slíbil a dovezl nové bójky, abychom mohli uspořádat Pobřežní kurs. Sám je i usadil. Musím mu ještě jednou moc poděkovat a projevit obdiv nad jeho dílem. Vše perfektně zpracováno a promyšlená konstrukce usnadňovala pokládání bójek. Vážně super ! Pravda chyběli nám nějaké lahvičky od Jupíků, ale to rychle napravili Kačka a Kubík, kteří se maminkou ochotně vypravili do nedalekého Alberta a Jupíky cestou zpět i obětavě vypili a pak ještě naplnili i pískem.

Ante a Monika jako nekompromisní rozhodčí ! Ivan Hořejší se svým kolesovým parníkem. Ivoš je vyznavačem větru. Předváděl větroně.

 

   Pořádání soutěže se ujal Ante s mojí ženou Monikou. Pobřežní kurs se jel dvoukolově a nakonec se ho účastnilo celkově 16 závodníků! Závodilo se s velkým zápalem ale v naprosté pohodě. Všichni to brali jako zábavu a zpestření celé akce. Na vítěze v seniorech i juniorech čekal pohár a věcná cena v podobě standartního serva pro které najde uplatnění každý lodní modelář. Nakonec se o celkovém vítězi muselo rozhodnout v rozjížďkách. Mrazík a Jambo si navzájem nic nedarovali. Rozhodla jediná chyba při zastavování v doku a vítězem se stal Jambo. Jambovi a  Petrovi Hamříkovi - blahopřejeme

Jambo - vítěz Pobřežního kursu v seniorech. Petr Hamřík - vítěz pobřežního kursu v juniorech.

 

   Toto setkání přálo plachetnicím. Foukal mírný vítr, takže si nemohli jako obvykle stěžovat, že fouká moc a nebo vůbec.  Sešlo se asi šest plachetnic a byla radost se na ně koukat, jak neslyšně brázdí hladinu nádrže.

    Jak už jsem zmiňoval, lodiček bylo k vidění požehnaně. Samozřejmě přišli skalní, ale objevilo se i několik novinek. Mohli jsme okukovat Julka, kterého znáte z těchto stránek. Mě se podařilo představit Artura Nalezence, který je už opět plavby schopný a v novém kabátě. Ivan Hořejší proháněl svoje parníky včetně kolesáku, který mezi námi způsobil nadšení.

Julek ... ...opravdu nádherná jachta v retro stylu.

 

   K vidění bylo taky několik modelů letadel, které lítaly na louce nad nádrží. A právě jedno éro se postaralo o největší atrakci těchto Lužin. Tedy přesněji se o něj postaral náš kamarád Roman. Proháněl po obloze Algola, který patří Ještěřici. Náhlý poryv větru mu jej srazil do koruny stromu. Ouha Roman nelenil, sundal bundu a začal se před přihlížejícím davem drápat na strom. Šlo mu to dobře, ale dostal se zhruba do poloviny potřebné výšky, pak už to prostě dál nešlo. Už by to byl hazard. Co teď, přece to tam nenechá, že Roman tedy nelenil a vytočil linku hasičů. Paní na dispečinku vysvětlil o co jde a byl ubezpečen že přijedou. A skutečně. Zanedlouho všichni na Lužinách se začali otáčet za zvukem hasičských houkaček a začalo haló ! Přijely dva vozy ze kterých vyskákali hasiči v plné zbroji a rozhlíželi se kdeže je to letadlo. Když Roman vysvětli veliteli zásahu o co jde, tak ten byl chvilku na prášky. Nakonec hasiči pohodili přilby do trávy, sestavili žebřík pustili se do záchrany uvízlého Agola. Zásah byl úspěšný. Agol to sice odskákal zlomeným trupem, ale nic neopravitelného a Roman byl šťastnej, že je éro dole. Poškození opraví a Ještěřice bude mít zase s čím lítat. Celá akce byla přítomnými odměněna bouřlivým potleskem a hasiči odjeli a určitě budou mít zase další historku o jednom kuriosním zásahu

Hasiči přichází na scénu.. ...akce s žebříkem. Zavěšený Agol.

 

   Pomalu se smrákalo a tak přišlo ještě na chvilku rejdění se světýlky, Meskalero odpálil dvě závěrečné salvy raket pro pobavení zbytku diváků a definitivně jsme to zabalili. Možná by se slušelo na závěr napsat, jaké že ty podzimní Lužiny byly....ale napište třeba sami do diskuse pod článek. Komu se líbilo přejde na ty další znovu.

 

Podvečerní houfování lodí.

Poděkování

Antemu a Monice za organizování závodů v Pobřežním kursu.

Psiskovi a jeho rodině za přípravu bójek a vytyčení tratě.

Jambovi a Romanovi za poháry pro vítěze.

Martě, že zase nafotila spoustu skvělých fotek.

Všem kteří pomohli s čímkoliv a nebo poslali fotky.

 

Výsledky soutěže v pobřežním kursu

výsledková listina

 

 

Fotokomix - Zachraňte Agola !

Komix

Foto galerie

Fotogalerieobrázková galerie

Obrázková galerie  Obrázková galerie

 

Kliknutím na obrázek si otevřete galerii.

 

Videosnímek

videosnímek kolesového parníku Olcha - velikost 6,380 MB

Kliknutím na ikonku kamery si promítnete video.

Keba