Slavnostní křest modelářského letiště

(19.9.2005)

 

   Ke slavnostnímu otevření letiště se člověk nedostane každý den a tak jsem nemohl odmítnout Romanovo pozvání. Samozřejmě že se jednalo o letiště modelářské. Parta leteckých modelářů pro něj hledala vhodný prostor šest let až se nakonec podařilo.

 

Křest letiště   Letiště se nachází na okraji Prahy. Stačí u Europarku sjet ze Štěrboholské radiály a jste skoro na místě. Pravda, já jsem zase při dojezdu trochu bloudil, ale to je tím, že ty plánky vypadají úplně jinak než skutečnost. Když jsem konečně správně odbočil, bylo letiště vidět už z dálky.

 

Křest letiště   Musím před kolegy letadýlkařii smeknout. Tvrdili, že letiště ještě není na 100% hotový, ale podle mě se jim to jenom zdá. Při vstupu na letiště vás informuje jednoduchá, pěkně graficky vyvedená, ale naprosto srozumitelná informační tabule. Runway byla vzorně posekaná, vyrovnaná a vyznačená. Stojánka je od runway oddělena nízkým plůtkem, ke kterému si modeláři odkládají svoje modely. Přehled v používaných RC frekvencích pomáhá udržet tabule s kolíčky. Informaci o síle směru větru poskytuje větrný pytel, který navíc jasně signalizuje, že se je jedná o plnokrevné letiště a ne jen tak ledajaký plácek. Budovatelé pamatovali i na pořádek na svém letišti a tak nechybí ani stojan na plastový odpadkový pytel. Parkovací plocha pro běžný provoz je také dostatečná. Letiště bylo vyzdobeno balónky, stín poskytovaly dva párty-stany a nechyběl ani gril a mnozí přinesli nějakou tu dobrotu z domu, třeba Rudův vynikající jablečný koláč a nebo slané pečivo v podobě letadýlek od Marty.

 

Křest letiště   Počasí i přes ne příliš optimistickou předpověď přálo a tak bylo na co koukat. Letadel včetně vrtulníků se sešlo požehnaně. Nikdo nelenil a hned od začátku se lítalo. Házedla, větroně, stíhačka na dmychadlo, akrobati, vrtulníky. Pro lodičkáře jako jsem já, to bylo moc hezký a zajímavý. Zhruba po hodině nastal slavnostní křest. Roman Misar a Zdeněk Hošek alias Hroch pronesli krátké projevy a vzápětí na to, za potlesku přítomných,  plochu skropilo šampaňské! A hned se šlo zase lítat. Bylo opravdu na co koukat, ale nechtějte po mě, abych popsal co všechno bylo k vidění. Pro mě byly hezký a zajímavý všechny éra co jsem tam viděl. Včetně těch malých balsových házedýlek se kterýma o letových přestávkách dováděly přítomné děti.

 

Křest letiště   Ante si přinesl letadlo taky. Nemohl jsem se dočkat až ten pěkný, krásně žlutý dvojplošník uvidím ve vzduchu. Ante se nakonec nechal ukecat a šel na to. Předstartovní test a následoval hod. Éro opsalo oblouk a náhle se z výšky cca 5m poroučelo prudce k zemi. Nebyla to chyba pilota, ale důsledek nějakého rušení. Byla to škoda, protože pro Anteho to znamenalo konec létání (ne na věky).

 

Křest letiště   Během odpoledne přijížděli další a další vozy s modely letadel. Za chvilku byl na letišti pěkný cvrkot. Bohužel i příjemné akce mají svůj konec. Museli jsme odjet za jinými povinnostmi. Rozloučili jsme se s přítomnými s přáním, aby se jim na novém letišti dařilo a slibem, že se určitě zase někdy přijdeme mrknout.

 

 

Obrázková galerie

 

Další obrázkové galerie z akce najdete na adrese:

http://www.rcairport.cz/Fotografie/foto.htm

 

Webové stránky letiště.

http://www.rcairport.cz/

 

Keba