Profily maket - Tonnenlager Dornbusch

(27.7.2005)

 

   Dnes již z trojice lodních modelářů Hock + Urban + Zámečník aktivně závodí již jen Zdeněk Urban. Podařilo se mi vyzpovídat jej pár dní před zahájením mezinárodní soutěže Naviga 2005 v Borovanech. Protože po osmi letech vrcholí příprava nové lodi, nezbyl na klasickou reportáž prostor a tak vznikl následující článek, který formou komentovaných fotografií nahlíží pod pokličku několikanásobného mistra ČR.

Zdeněk začal s lodním modelářstvím ve 14-ti letech a jeho první loď byl polský torpédoborec BURZA se kterým závodil ve dnes již zrušené třídě EH (Volně plovoucí modely s motorem). Po dostavbě lodi Dornbusch má v plánu splnit slib daný Karlu Hockovi a dokončit jeho projekty. V dalekém výhledu je minolovku z období 2. světové války, pro kterou má tolik dokumentace, že: "Až jde z toho strach".

Loď

Model v měřítku 1:50 je zmenšeninou skutečné lodi NDR pro údržbu námořních bójí Tonnenlager Dornbusch, která v éře socialismu sloužila údajně i k špionáži.

O napájení modelu se stará olověný akumulátor a zatím nejsou instalovány žádné další funkčnosti (světla, siréna a pod.). Podklady jsou z německého časopisu Modellbau.

Trup lodi je v základu dřevěný, části boků jsou plechové a jemně laminované. Plech je mosazný tl. 0.23 mm. Mosazný plech je použit také při výrobě velkého množství detailů a jejich spojování pájením je mnohem spolehlivější než lepení. Pro pájení Zdeněk používá pájku se zpětnou vazbou (záruka stálé teploty hrotu), povrch před pájením upraví kyselinou.
Paluba je balsová, laminovaná a potažená plechem. Plech je opět mosazný tl. 0.23 mm. Pokud by paluba byla rovná, používá se Cuprexit, ale na této lodi je různě členitá a prohnutá, proto ta komplikovaná stavba.
Název lodi je vyřezán na plotteru z bílé fólie, stejně jako vodoryska.
Na přídi je ještě pár věcí k dodělání (viz. lana)
Všimněte si precizního navijáku, bude mu věnována ještě jedna detailní fotografie.
Jeřáb pro manipulaci s bójemi je také perfektní a opět se mu budu věnovat v následující sekci.
Nástavby jsou ještě relativně prázdné, ale detaily jsou již připraveny, jen je osadit...
Antény jsou vyrobeny z novodurové pájky a broušeny ručně šíbrem. Jsou velmi pružné a hlavně nehrozí vypíchnutí oka. (Hnedle to na Pilotovi vyzkouším a nebudu se muset otravovat s bužírkou.)
Záď.

Stožár

Stožár je opět spájen z mosazných trubiček a drátů.
Pricizní kladky.
U lan a kladek bylo potřeba vyřešit snímání nástaveb miniaturními háčky na koncích lan, které jsou zasunuty do kladky, ale lze je vytáhnout. Tuto titěrnost se mi však nepodařilo uspokojivě nafotit.
Ještě jeden pohled na stožár.

Komín

Okolí komína je velmi bohaté na detaily...

Jeřáb

Pokud vás to zajímá, tak jeřáb nemá interiér...

Detaily

V tomto odstavci jsou inspirativní fotogafie různých detailů a konstrukčních řešení.

Naviják na přední palubě.
Přední paluba.
Jeřáb člunu, naviják (jeho navíjení) a samotný člun.
Zábradlí na zadní palubě.
 
Lodní šroub má stavitelné lopatky a je k němu nutný speciální klíč pro jeho utažení (zakontrování). Hřídele jsou mazány olejem
 
Lodní kormidlo má podle výkresu zajímavé provedení, nevěřil jsem, že by si s tím někdo tak vyhrál...
Kormidlo je od serva ovládáno dvěma táhly (pro jistotu).
Skrz lodní příď vede trubka v které jsou axiálně dva lodní šrouby, jenž umožňují natáčení přídě lodi. Ovládání je separátní (tedy žádný mix s kormidlem).
 
Bez komentářů...
Všimněte si mnoha otvorů, nezřídka se závitem, které slouží k uchycení různých detailů na palubě. Zdeněk se drží pravidla, že pokud to lze, tak závit, jinak kolík. Lepení je až krajní řešení.
 
Skříňka a misky byly ještě minulý týden plné detailů. Teď již zejí prázdnotou.

Stroje, nástroje a zařízení

Strojní zařízení sice nemůže mít každý, ale obrázky mnohde ilustrují některou zajímavou myšlenku, řešení či nápad...

Obrázky

Vysílač používaný k ovládání lodních modelů.
Část strojního vybavení.
Letitá stříkací pistole Made in CCCP s nápisem 40 let osvobození. Stříká jemně a spolehlivě. K nástřiku Zdeněk používá akrylátové barvy, které mu v autoservisu namíchají v libovolném množství (nemusí kupovat kilová balení). Pod lak nepoužívá základní barvu, neboť ta zaobluje ostré hrany a kouty. Zásobník plní stříkačkou tak, že barvu prostříkne přes staré punčocháče (jedny jsou vidět na fotografii soustruhu pověšené ve dveřích).
Na drobnosti stačí Humbolky a štětec.
Oblíbené nástroje na jedné hromadě: šíbr (vybroušený ze starého pilníku), diamantový pilník (nemůže si jej vynachválit, jsou jím například broušeny lopatky lodního šroubu záchraného člunu, viz. krabička) a ruční Dremel, momentálně s uchyceným vrtákem (dárek od modeláře z Kanady).

Pavel Riedl