Tug Towing

(23.7.2005)

   Možná někteří z Vás toto slovní spojení čtou poprvé, ale většina mořských vlků a lodních modelářů ví o co jde. Když bych to chtěl vysvětlit opravdu co nejjednodušeji, tak bych napsal - tahat remorkérem. Tak snadné to zase ovšem není.

   Slovní spojením Tug Towing se označují služby, které poskytují remorkéry v přístavech, na řekách, nebo na širém moři. Většinou se jedná o vlečení a tlačení velkých lodí, které nemohou v přístavech manévrovat či používat vlastní pohon. Stejně se označují i služby, kdy jsou velké náklady vlečeny na širém moři (ropné plošiny a pod.). Lodní modeláři se snažili tuto činnost napodobit a tak vznikla modelářská disciplína se stejným označením a těší se velké oblibě hlavně v Anglii, Nizozemí, Belgii a Francii.

 

Tug Towing Tug Towing

Remorkéry pro Tug Towing

 

   Zkoumal jsem jak je to s Tug Towingem u nás, ale kromě ojedinělých pokusů něco někam dostrkat se tomu nikdo soustavně nevěnuje. Jisté povědomí existuje, ale to je vše. Podle mě je to opravdu velká škoda, protože se jedná o velmi zajímavou disciplínu, která je atraktivní jak pro soutěžící, tak i pro diváky, což se o nedá říci např. o trojúhelníkovém kursu Naviga.

 

  Tug Towing Tug Towing Tug Towing

Velké přístaviště pro Tug Towing

 

   Co je tedy vlastně smyslem soutěže ? Jeden nebo více remorkérů musí dopravit náklad po předem určené trase z místa A do místa B ve stanoveném limitu. Náklad, který remorkéry vlečou, zpravidla představuje polomaketa nějakého tankeru nebo nákladní lodi. Detaily oplývá málokterá z nich. Délka této vlečené lodě se většinou pohybuje od dvou metrů a více. Musí být opatřena úvazníky na přídi i na zádi, za které se přivazují tažná lana. Stejně jako do skutečné lodě i do této se dá naložit náklad a tak její hmotnost dosahuje až několik desítek kilogramů. Některé velké lodě jsou rozebíratelné na několik segmentů kvůli snadnější přepravě. Vlastní pohon zpravidla nemají. Důraz je kladen na pevnost konstrukce, protože jejich hmotnost po naložení dosahuje 70 až 150kg pro týmové vlečení. Ty lehčí pak mají hmotnost od 22 do 70kg a pro začátečníky a samostatné remorkéry se hmotnost pohybuje 22 až 36kg.

 

 Tug Towing Tug Towing Tug TowingTug Towing Tug Towing

Ukázky vlečení nákladu na trati

 

   Vlečení se provádí modely remorkérů. Nemusí to být zrovna špičkové makety, ale každý modelář se určitě snaží, aby ten jeho byl opravdu nej. Model remorkéru musí být pro Tug Towing náležitě upraven. Je vybaven funkčním vlečným hákem, zesílenými úvazníky na přídi i na zádi a také často odražeči nebo tlačnými deskami a pod. Některé remorkéry mají i funkční navijáky. Konstrukce trupu musí počítat s tím, že bude nejen táhnout, ale i tlačit. Celá konstrukce je zesílena a podřízena tažení těžkých nákladů. Typů remorkérů je opravdu hodně a není striktně dáno jak mají vypadat a nebo jak mají být vybaveny. Pravidla omezují pouze jejich délku na 22 až 72 palců. Převedeno do metrické soustavy 56 až 183 cm. Přestavba již hotového modelu remorkéru k vlečení je možná, ale bude se jednat o přestavbu kompletní. Důraz je kladen především na tažnou sílu a vysoké manévrovací schopnosti. Z těchto důvodů převažují remorkéry se dvěma lodními šrouby. Jednošroubáky jsou ale vidět často také.

 

 Tug Towing Tug Towing

Trénink

 

   Pravidla pro Tug Towing jsou jednoduchá až strohá. Jejich výklad je však jasný a pochopí je každý. Zvláštností této disciplíny je, že každá soutěžní trať je vlastně jiná. Prakticky na žádné soutěži se neopakuje. To přidává celému soutěžení na atraktivnosti. Někdy pořadatelé vytyčí trať jen pomocí obyčejných bójek, ale někteří "hračičkové" neváhají použít imitace majáků, skal, přístavních hrází, min, potápějících se lodí a pod. Napodobují se tak plavební kanály, mělčiny atd. Orientaci na trati si někteří soutěžící usnadňují připevněním mapky na anténu vysílače. Často se také vytyčují tratě dvě, které jsou buď zcela oddělené nebo některé části mají společné. Mezi brankami pak proplouvají dva týmy najednou. Na hladině je pak více pohybu což opět zvyšuje spád a atraktivitu soutěže pro diváky.

 

Tug Towing Tug Towing Tug Towing

Provoz v přístavišti

 

   Jak vlastně asi takové jedno kolo vypadá ? V přístavu si členové družstva, které bude soutěžit, přiváží svoje remorkéry k nákladu. Jeden se uvazuje k přídi, druhý k zádi a třetí bude provádět tlačení. Rozhodčí vydá signál a družstvo musí náklad vymanévrovat z přístavu. Jakmile vyjede z přístavu začnou se jim počítat trestné body za dotyky či neprojetí brankou. Členové družstva se musí mezi sebou neustále dorozumívat, aby s nákladem úspěšně projeli mezi brankami. Někdy je potřeba složitého manévrování a veškeré síly všech remorkérů. Je třeba si uvědomit, že jednou rozjetý 100kg kolos se obtížně zastavuje a nutí ke změně směru. Stejně jako skutečná loď. Během plavby musí dávat pozor, aby se vlečná lana nezamotala nebo neuvolnila. Poté co úspěšně náklad protáhli všemi úskalími tratě zajíždí zpět do určeného přístavu, kde soutěžní jízda končí.

 

Tug Towing

Vlečení jednou lodí

 

Víkend s Tug Towingem

 

Tento článek vyšel i v časopisu RC Revue 3/2005

Použité obrázky jsou převzaty z internetu se souhlasem autorů.

 

Poděkování

 

http://www.creweanddistrictmodelboatclub.org.uk
http://www.newbrightonmodelboatclub.co.uk/index1.htm
http://www.swambc.org/

 

Video

 

http://www.morantug.com/movie.asp

 

Odkazy

 

http://www.modelboatmayhem.co.uk/index.htm
http://www.newbrightonmodelboatclub.co.uk/video/tugtow2.htm
http://www.rushcorp.com/boats/tugtowing.asp
http://www.sedgemoor1.freeserve.co.uk/Page5%20Tug%20towing.htm
http://users.skynet.be/havenslepers/indexen.htm#T
http://www.sheptonmalletdrifters.vze.com/
http://www.modelboats.org.uk/
http://www.rcmodelswap.co.uk/boatclubs.htm
http://homepage.ntlworld.com/brian.sutherland3/gallary.htm
http://www.elderparkmodelboatclub.bravehost.com/
http://www.kirkleesmodelboatclub.org.uk/
http://homepage.ntlworld.com/edward.matthews/ddmbc.htm
http://www.w-davidson.demon.co.uk/largsmbc/index.htm
http://www.modelslipway.com/
http://website.lineone.net/~tony-hough/photos.html
http://cygnetsmbc.com/
http://www.gdmbc.co.uk/
http://corbymodelboatclub.homestead.com/
http://www.portcities.org.uk/london/server/show/conMediaFile.940/A-steam-tug-towing-a-large-sailing-ship-off-the-Surrey-Docks.html
http://homepage.ntlworld.com/b.s.scott/index.html
http://www.creweanddistrictmodelboatclub.org.uk/index.html http://www.alansboats.co.uk/
http://www.hmbc.nl/engframe.html
http://www.modeltugs.co.uk/Picshome.htm
http://www.boatnerd.com/pictures/tug/images/ShannonBlough.jpg
http://beehive.thisisnorthdevon.co.uk/
http://www.esb-tow.de/index2.htm

http://www.fairplay-tugs.com/

 

Keba