Model jachty HOLE 10

(29.06.2005)

   Dovolte abych se nejdříve představil. Jmenuji se Lukáš a mou zálibou je kreslení, dizajn, rychlá kola a letecké modelářství (jsem zarytým vyznavačem tichého letu). Lodičky se mi líbily takové ty rybářské bárky, jako je třeba Artur, ale do stavby se mi nikdy nechtělo. Vyřezávat žebra a plaňkování z toho jsem měl hrůzu, ale jak sem později zjistil, jde to úplně lehce.

 

Hole 10


   Nicméně, loď jsem chtěl zkusit postavit. Něco nového, co jsem ještě nedělal. Ke stavbě „Díry 10“ (anglicky hole) mě dovedly dvě věci. Nechtěl jsem stavět klasický trup. Objevil jsem za malý peníz plovák z PSH velký kolem 80 cm. Byl silně zaprášen, nicméně jsem jej koupil. Zdál se mi tak akorát veliký, později, že je zase až moc velký.


Hole 10   Takže základ lodě byl, bylo jasné, že tvar má na nějaký rychlý člun. Vojenské lodě se mi nelibí, ale jachty ano. Tak bylo rozhodnuto a začal jsem se pídit, kdo trup vyrábí a na co je určen. Objevil jsem, že patří k jachtě Challenger. Zároveň jsem se zděsil při pohledu na krabicové tvary nástaveb této lodi. Začal jsem shánět různé fotografie nejen modelů lodí, ale i těch skutečných. Zkoušel jsem na ně nějak napasovat tvar trupu. Nakonec jako inspirace zvítězila jachta Azimut 42 pro svůj vzhled, hold Italové umí . Dá se říct, že model je vlastně skoro Azimut 42. Původně i měl být. Nechtěl jsem vymýšlet vymyšlené, ale nakonec jsem se úpravám nevyhnul. Důvodem byla velikost vstupu v palubě hotového trupu, kdy nástavba je přes celou šíři a na zábradlí s ochozem není místo.
Výztuhy v plováku a držáky RC vybavení jsou vyřezány lupenkovou pilkou a pilkou na železo z 4 mm překližky. Dno je vyztuženo lištami, které byly odlehčeny odvrtáním třech řad děr o průměru 10 mm, protože se mi zdály zbytečně těžké. Tak vnikl název lodi „Hole 10“.


Hole 10   Poté byly vzadu obě desky spojeny hranolem, v něm vyvrtány díry na pouzdra kormidel a i s přepážkami najednou vlepeny do trupu za pomocí epoxidu a sekundového lepidla. Pouzdra kormidel jsou z mosazné trubky. Poté byla přilepena paluba.
Kormidla jsou zhotovena z laminátové desky a jsou přišroubovaná na mosazné osy dvěma nerez šroubky M2 do vypilovaných sedel. Z hora je kormidlo jištěno proti vypadnutí imbusem M3 a ovládací pákou kormidla. Páky kormidel zakoupené v místní prodejně jsou výrobek firmy Modela. Dva kusy za 16,- Kč. Rok výroby 1986. Původní cena 6,- Kč. Při pohledu na dnešní ceny jsem měl z nákupu velikou radost. Táhla k servům jsou zhotovena z nerez drátu o průměru 2 mm (špice do kol) na koncích opatřená velkými kulovými klouby a kovovými vidličkami. Serva jsou spájena do „V“ kabelu.


Hole 10   Lodní hřídel s pouzdrem je zakoupena. Použil jsem lodní šroub zn. Graupner, dvoulistý. Motor je Speed 600, 8.4V s vodním chlazením, regulátor Jeti. Držák na baterii je zhotoven z pozinkovaného plechu co mi zbyl po rekonstrukci domu a je natřen na červeno. Připevněn je osmi vruty do základních desek přes gumové průchodky. Sedmi článková baterie je fixována suchým zipem, když to vydrží obrácený přemet v letadle, tak proč ne tady?


Hole 10   Nejzajímavější jsou ty dvě PET lahve. Slouží jako záchranný systém kdyby se něco stalo. Lahve mají uzávěry zalepeny silikonem a je na ně navlečena trubková izolace Mirelen. Na každý konec jedna. Je tam kvůli tomu, aby se lahve netřepaly. Celé je to je strčeno do přední časti trupu a v zadu je fixováno pomocí stahovacími pasky.


   Na zádi je koupací plošina zhotovená z ohnuté plastové desky, silné 2 mm. Ta je přišroubované do zrcadla a zalepena silikonem. Nad ní jsou umístěny v ohrádce 4 ks odrazových bojí, nařezaných z el. průchodky. Jedna je trochu nižší aby tam šla strčit bokem. Schody jsou taktéž zhotoveny z plastové desky. Držák na brčko antény je zhotoven z provrtaného dutého nýtu. Poté přilepen sekundovým lepidlem a stahovacím páskem a utěsněn silikonem. Brčko antény je z lanovodu a kousku silikonové hadičky.

   Nástavby jsou z 6ks balzových prkének tloušťky 2 a 3 mm. Vrch přední nástavby a čelo hlavní nástavby a vrch před kormidlem je páskován. Celá nástavba je lepena sekundovým lepidlem. Rohy nejsou broušeny do úkosu vše je řezané kolmo a poté vylito epoxidem, nebo pyrexem. Spoiler je z vnitřní strany k vůli pevností laminován 200 tkaninou a L109. Přední nástavba je přilepena a ještě pojištěna dvěmi šrouby. Hlavní nástavba drží v předu na mosazném kolíku, který se zasouvá do plastové zakusovací matky, zalepené v přední nadstavbě. Vzadu je fixována pomoci pružinového zámečku.


Hole 10   Sedačky jsou z papíru, balzy a climaporu. Nástavby jsou zevnitř natřeny syntetickou barvou a z venku jsou stříkány tmelem s plničem Motip, bílým lakem a potom ještě průhledným lakem Motip na metalízy. Překližkové díly jsou natřeny epoxidovým lakem. Barvení nepatří zrovna k mým silným stránkám.
   Kotva je vypilovaná z duralu a je přišroubována dvěma šrouby M2. Řetěz je natřen stříbrně. Přední zábradlí je, na rozdíl od ostatního, zhotoveno z mosazného drátu a natřeno taky stříbrně. Neměl jsem totiž tak dlouhý nerezový drát. Veškeré šroubky a vruty jsou nerezové.
   Loď je dlouhá asi 90 cm, široká 30 cm a vysoká 40 cm. Hmotnost přibližně 2,3 kg. Stojánek je z překližky, bukové destičky a Fe kulatiny o průměru 4 mm. Dosedací plochy jsou polepeny těsněním. Přepravní krabice je z kartonu a natřená vodou ředitelnými barvami. Má udělaná madla a díry na popruhy (které ještě nejsou zhotoveny). Zatím mi chybí i víko.

Polepy jsem zhotovil ze samolepící folie. Dělám to tak, že nápis vytisknu na tiskárně zrcadlově. Potom jej nalepím na krycí papír, co je vzadu na samolepicí folii a vyřežu podle pravítka či od ruky. Řežeme na dvakrát. Poprvé jen nařízneme, tím získáme vedení a druhým řezem prořízneme. Potom jednotlivá písmenka přilepím papírovou krycí paskou na již normálně vytisknutý nápis a pak všechny přelepím páskou. Tak dostaneme jakoby přenosnou fólii. Opatrně odstraníme papír, pak krycí papír a nalepíme na místo. Takto lze zhotovit i 4 mm vysoká písmenka.
   Loď není zatím zcela dodělaná. Chybějí detaily, jako palubní deska, hasičák, kruhy, člun, sedačka, v zadu zábradlí a schůdky. Bohužel nemám moc času, ale přesto jsem chtěl ukázat své dílo. Nejsem lodní modelář a ani nebudu, ale mam loď a to jsem chtěl. Tak doufám, že se mi povedla. Co říkáte


 
Hole 10

Úplná obrázková galerie modelu

Lukáš