Úprava karosérie Mini Cars

(16.5.2004)

 

   Před časem mě Keba vyzval, jestli bych nenapsal na Monako článeček o úpravě karosérií microcars. Přiznám, že se mi do toho moc nechtělo, protože se necítím na to poučovat ostatní a už vůbec ne o běžně známých a tradičních modelářských postupech a technikách, ale pak jsem uznal, že to vlastně nemůže být na škodu a někdo v článku opravdu nějakou radu najít může.
   Předem chci upozornit zkušené modeláře, že v tomto článku pravděpodobně nenajdou žádné převratné informace ani novinky, natož speciální vychytávky. Při přestavbě microcars mi samozřejmě nejde ani o nějakou modelovou věrnost. Jde spíš o to přiblížit se dané značce a typu auta především pomocí barevné úpravy, reklam, eventuelně jen drobných úprav karosérie.


   Ještě jedna věc. Následující řádky nejsou neplacenou reklamou firmy Tamiya i když by to tak mohlo místy vypadat. Pomůcky a výrobky této firmy zmiňuji jen pro to, že se mi s nimi dobře pracuje a vlastně i plastikové modely, které stavím, pocházejí především z produkce tohoto japonského výrobce.


Subaru Impreza WRC 2003, No.11 - Solberg/Mills

   Microcar Subaru Impreza jsem objednal na dobírku z internetových stránek firmy MK Racing - http://www.mk-racing.cz. Autíčko dorazilo asi za týden a na China production vypadala karosérie celkem slušně. Při přezkoušení se objevil klasický problém se zatáčením ( přesněji nezatáčením ) na jednu stranu, ale to jsem poměrně rychle odstranil. Popis jak na to do tohoto článku nepatří, takže jej najdete několikrát se opakující v diskusi v této sekci Monaka. Poté už autíčko fungovalo jak má, takže jsem přemýšlel již jen nad designovou úpravou.

 

Mini Cars - Subbaru - úprava karosérie Mini Cars - Subbaru - úprava karosérie

 

Po strhání původních samolepek sice nevypadala Impreza úplně špatně, zbarvení připomínalo design firmy Castrol, ale ten tato firma používá celkem výhradně pro vozy Toyota. A hlavně… ani jsem si nedovedl představit Subaru v jiných barvách než je klasická modrožlutá se zlatými disky kol. Volba proto byla celkem jasná.

   Problém s tmavým lakem a následnými světlými obtisky je ovšem ten, že nemám možnost vyrobit si obtisky vlastní. Technologie kterou pro výrobu obtisků používám je založena na tisku na barevné laserové tiskárně na obtiskový papír. Tisk na této laserovce je ovšem ze své podstaty průhledný a na tmavém podkladě tak samozřejmě nekryje. Musel jsem se tedy v případě Subaru spolehnout na zbytky a nepoužité obtisky ze stavby jiných plastikových modelů. Naštěstí jsem ve svém „archívu” skutečně našel obtiskový aršík pro Subaru v měřítku 1:43 od firmy Heller. Byl určen pro Imprezu WRC Petera Solberga se kterou jezdil začátkem loňské sezóny. Bylo tedy rozhodnuto.
 

   Výběr „markingu“ si vyžádal pouze drobné úpravy karosérie, aby se Impreza trochu přiblížila modifikaci právě tohoto konkrétního období:

1. zmenšení nasávacího otvoru na motoru
2. vyrobení nového nasávacího komínku na střeše
3. odstranění původního a vytvarování nového výfuku ( stromeček z plastikových modelů vytažený nad svíčkou ) a vytvoření místa pro něj na opačné straně, než byl původní.
4. navrtání otvorů pro všechna světla v přední části vozu
5. drobná úprava tvaru zadního křídla ( ve skutečnosti je jeho půdorys obloukový )

   V průběhu a hlavně po těchto úpravách jsem celou karosérii postupně přebrušoval jemným smirkovým papírem a odstranil tak především různě vystupující původní barvy, ale i všechny možné nálitky a jiné nerovnosti.

   Poté jsem karosérii pečlivě umyl, odmastil a zakryl všechna skla, která měla již od výrobce poměrně dobře provedený nástřik lesklou černou a proto jsem se rozhodl je nepředělávat. K zakrytí ploch, které nemají být nastříkaný nebo k vytvoření vícebarevné karosérie používám krycí pásku Tamiya Masking Tape. Dá se použít i běžná krepová páska, která vypadá i funguje prakticky stejně. Bohužel se mi u ní už dříve stalo, že mi na některých površích nechávala po stržení lepidlo a na některých již hotových plochách dokonce poškodila barvu. Páskou Tamiya je také možné lépe kopírovat povrch, protože je tenčí.

   Následoval nástřik základovou barvou. Pro tento účel používám sprej Tamiya Surface Primer. V případě budoucí tmavé karosérie používám světle šedý odstín, v případě, že následná barva bude např. bílá, žlutá, ale třeba i pod červenou používám odstín bílý (Tamiya Fine Surface Primer), který podle výrobce více „rozjasní“ finální barvu.

 

Mini Cars - Subbaru - úprava karosérie Mini Cars - Subbaru - úprava karosérie

 

Po dokonalém zaschnutí (doporučuji min. do druhého dne) byl čas na samotnou modrou barvu. Ze stavby některé motorky (tuším Yamaha YZR500) mi zbyl dostatek spreje Tamiya TS 50 Mica Blue, který dobře odpovídá odstínu Subaru a mám dojem, že sama firma ho pro tyto WRCčka doporučuje. Barvu stříkám v několika vrstvách, zhruba po 10 minutách až se povrch hezky slije a v případě této metalízy vytvoří ten správný efekt. Drobné nerovnosti je možné následně (po dokonalém zaschnutí) ještě přeleštit např. pastou Tamiya Compound.

   Mezitím jsem také „odstrojil“ disky kol a natřel je i vršky předních hřídelek zlatou barvou Humbrol 16. Po zaschnutí jsem je několikrát přelakoval lesklým lakem Humbrol.

 

Mini Cars - Subbaru - úprava karosérie Mini Cars - Subbaru - úprava karosérie Mini Cars - Subbaru - úprava karosérie

 

Karosérii jsem po výše zmíněném odstranění drobných nedostatků ještě přestříkal bezbarvým lesklým lakem také ve spreji Tamiya TS 13 Clear. Následovaly drobné barevné úpravy štětcem. Po sejmutí maskovací pásky ze skel jsem jejich rámy i zpětná zrcátka a přední světla natřel barvou Testors Black Chrome Trim. Barvy Testors používám zejména proto, že většina odstínů Humbrolek se nesnáší s lakem Tamiya, kterým pak hotové díly a modely přelakovávám. Do vyvrtaných otvorů pro přední světla jsem kápl barvu Testors Chrome. Stejnou barvu jsem použil i k naznačení skel zpětných zrcátek. U předních blinkrů jsem kapku chromové barvy ještě nakonec zakápl průhlednou oranžovou Humbrolkou. Zadní světla jsem vyrobil z kousků reflexních (odrazových) samolepících fólií firmy 3M. Jmenovitě jsem použil červenou a bílou.

 

Mini Cars - Subbaru - úprava karosérie Mini Cars - Subbaru - úprava karosérie

 

Tím byly prakticky všechny barevné úpravy hotové a začal jsem pracovat s obtisky. Jelikož byl původní aršík určen pro model v měřítku 1:43, nepasují samozřejmě obtisky, jak je potřeba. Bylo tedy nutné vybrat jen to, co použít půjde a eventuelně některé obtisky (např. boční žluté logo Subaru Teamu) upravit ořezáním apod. Některé (např. čtverce startovních čísel) pak bylo nejlepší vyrobit nové. Obtisky od firmy Heller mě mile překvapily svou tenkostí, přilnavostí, prostě docela dobrou kvalitou, takže nebylo potřeba používat ani žádné roztoky pod nebo na obtisky.

   Po nanesení všech obtisků následoval opět nástřik bezbarvým lakem Tamiya a po jeho zaschnutí ještě další přelakování štětcem těch částí, které by měly mít matný nebo polomatný povrch ( rámy oken, zpětná zrcátka, prostory předních světel atd.). K tomu jsem použil matný a polomatný lak Humbrol.

 

Mini Cars - Subbaru - úprava karosérie Mini Cars - Subbaru - úprava karosérie

 

   Poté už jsem jen zkompletoval kola, přilepil ke karosérii výfuk a bylo hotovo. K finální podobě karosérie se pěkně hodí i původní bílá anténa, takže jsem ji na rozdíl od některých jiných autíček nevyměňoval za jinak barevný drátek.

   Výsledek můžete vidět na dvou fotečkách výše nebo na více snímcích v sekci stáje. Případné připomínky nebo dotazy můžete psát do diskuse nebo přímo na můj mail. Rád na vše odpovím.


Easton