Auta a vojenská technika - články


Náhražka stolice na seřízení podvozku

(8.2.2006) - 121

Nabízím vám tu náhražku stolice na seřízení geometrie podvozku - je to za pár babek, ne jako stolice třeba od "HUDDY" za cca 3.000,-Kč a našinec s tím nastaví geometrii podvozku velmi přesně (na 6-ti hraných unašečích to sedí perfektně a bez vůlí).

Jiří Maryška


Tatra 805 a MO111

(23.11.2005) - 107

   Po 15 letech jsem sundal z půdy krabici s RC soupravou Modela 27 a s tím co tam ještě zbylo: dva nepostavené modely lodí, buginu, materiál a vše co jsem kdysi neprodal a dal si závazek,že všechno dodělám. Protože děti odrostly, mohl jsem se vrátit ke svému koníčku na který léta nebyl čas. Vaše stránky mě pomohly dostat se zase do obrazu. Jsou opravdu dobré a hlavně, ukazují, že se modely dají postavit celé doma, improvizovat a přemýšlet a ne jenom přinést krabici z obchodu, nabít baterie a jít si zajezdit.

Jarda Forejtar


RC motorka - Honda

Než se pustím do popisu stavby modelu, nedá mi to, abych nevyužil téhle příležitosti k malé moralitce, která jenom potvrzuje, že život není černobílý. Přestože sám na svém webu varuji, že cena modelu je jen zlomkem konečné investice opět se mi rozsvítily oči (a opět naivně!:-D) nad skutečností, že můj sen, RC model motorky, se u firmy MIPA svou sníženou cenou na 3030 Kč pro mě stává dostupným! Skutečnost, že už mě nedokázalo od koupě nic odradit, a to ani zjištění, že cena po dokoupení všech nezbytností bude více než dvojnásobná, pak dává za pravdu mému dalšímu tvrzení na tomto webu, že o tom, jaký model si člověk pořídí, rozhoduje jeho srdce.

Jan Cinger


RC model F1 za babku

(28.9.2005) - 095

   Při zakoupení nového počítače jsem jako bonus obdržel formuli v měřítku 1:8 od čínského výrobce se záhadným názvem „Lightning“. Obal je průhledný s výstelkou z pěnového polystyrenu, kde je model zajištěn jak vytvarováním vnitřního obalu, tak plastovým drátem. V zadní stěně je umístěna pistolová vysílačka s frekvencí 27,145MHz + napájecí 9-ti voltová baterie, v prolisu nabíječka na baterii modelu (malý adaptér s koncovkou) a samozřejmě baterie na 12V a 800Mah - ve skutečnosti jsem tuto informaci neověřoval. Celé to vypadá velice atraktivně a musím přiznat, že po vyjmutí z obalu také je.

Ctirad Novák


Ze starého nové

(13.9.2005) - 090

   Patřím k těm modelářům, co neumí nic vyhodit. Po mnoha letech jsem našel v původním obalu podvozek ze stavebnice Modela, který se prodával v 80. letech minulého století za 20 Kčs. V současnosti pro něj není využití, neboť zastaralá konstrukce neplní současné požadavky dráhových modelů.

Ctirad Novák


Automodelářské stěhování

(7.9.2005) - 086

   Už skoro 30 let působí kroužek dráhových automodelářů v Klatovech, tehdy vznikl pod hlavičkou Automotoklubu Svazarmu a po roce 1990 přešel pod DDM Klatovy. Z pod Černé věže se přestěhoval do bývalé budovy SSM, kde suterén užíval DDM pro technické kroužky. Byly tam také první počítače, které nesly označení „ATARI“ a ten název už prostorám technických kroužků a hudebního studia zůstal.

Ctirad Novák


Sraz stavební a bojové techniky

(15.5.2005) - 055

   V sobotu 14.5.2005 se ve Velkých Opatovicích uskutečnil druhý ročník Srazu bojové a stavební techniky. A třemi slovy ho lze zhodnotit takto: dopadlo to dobře ! Protože patřím k pořadatelům, zkusím zprostředkovat celou akci jejich očima.

Ruja


Minicooper maXi kit

(27.1.2005)

 S microcar sem se poprvé setkal v modelářství kam sem chodil nakupovat díly na mojí loď . Když jsem po určité době spatřil v reklamním letáku nabídku moc dlouho netrvalo a měl jsem ho doma. Nejdřív jsem si koupil Mercedes, když jsem ho otevřel a vyzkoušel nebylo to to pravé ořechové, rozhodl jsem se zakoupit ještě jedno, za 150kč. Minicooper byl asi jednou tak lepší v zatáčení ale mercedes zase rychlejší.

Adeon


Recenze na knihu

   Několik desítek let se zajímám o automobilové modelářství, a když jsem viděl novou knihu Automobilové modelářství - Stavba modelů maket pro každého od Jaroslava Vořechovského a ještě k tomu od nakladatelství Computer Press, zaplesalo mi srdce radostí. Ale jak se říká "i mistr tesař se utne" a v tomto případě to platí desetinásobně.

Ctirad Novák


Mini Cars - Jak na světla

(10.1.2005)

Po shlédnutí těchto stránek jsem se posléze i já stal vášnivým řidičem mini automobilů. Model Mini-Cooperu stojí asi 300 Kč a myslím, že za tyto peníze se s ním dá užít zábavy do sytosti. Jelikož jsme pokukoval po různých úpravách autíček i na zahraničních serverech, zvláště pak nad firmou Zip-Zaps, začalo mi postupně docházet, že i já bych si rád užil komfortního venkovního osvětlení. Tyto levné čínské modely totiž nic, vyjma pohonu a zatáčení neumožňují.

Skyline


Mini Cars - Škoda Fábia WRC

   Pokusil jsem si vyrobit vlastní karosérii. Na stavbu mi přišla jednoduchá Škoda Fabia WRC.  Podvozek jsem použil ze stavebnice BitCharge-G Subaru Impreza WRX 35 MHz čistých napsáno na krystalu v ovladači, ale kvalita výrobku byla dost na zoufale úrovni.

Petr Sild


Úprava karosérie Mini Cars

(16.5.2004)

   Před časem mě Keba vyzval, jestli bych nenapsal na Monako článeček o úpravě karosérií microcars. Přiznám, že se mi do toho moc nechtělo, protože se necítím na to poučovat ostatní a už vůbec ne o běžně známých a tradičních modelářských postupech a technikách, ale pak jsem uznal, že to vlastně nemůže být na škodu a někdo v článku opravdu nějakou radu najít může.
   Předem chci upozornit zkušené modeláře, že v tomto článku pravděpodobně nenajdou žádné převratné informace ani novinky, natož speciální vychytávky. Při přestavbě microcars mi samozřejmě nejde ani o nějakou modelovou věrnost. Jde spíš o to přiblížit se dané značce a typu auta především pomocí barevné úpravy, reklam, eventuelně jen drobných úprav karosérie.

Easton


Závodní okruh pro Mini Cars

(4.5.2004)

   Již delší dobu jsem se zaobíral myšlenkou na výrobu nějaké efektnější a kompaktnější tratě pro microcars, než jsou obaly od DVD sestavené do tvaru tratě apod. :-) Moje původní myšlenka byla postavit trať ala panel modelového kolejiště s různými převýšeními, mostem, depem, reálnou krajinou atd. Čím déle jsem se ale touto myšlenkou zabýval, tím víc jsem o ní začal pochybovat. Za prvé jsem si nebyl jistý tvarem a šířkou tratě ( i přes mnohonásobné zkoušení a experimentování ) a za druhé jsem se čím dál víc začal obávat, jestli mě nepřestanou microcars bavit dřív, než bych takovou časově rozhodně dost náročnou stavbu vůbec dokončil. Po zvážení těchto argumentů jsem tedy svůj původní záměr přehodnotil a rozhodl se pro něco výrazně jednoduššího a tím pádem rychlejšího.

Easton


Překážky pro Mini Cars

(3.2.2004)

   Seznamovací článek o Mini Cars vás podle ohlasů evidentně zaujal a tyto mrňavá autíčka si rychle našla mezi Vámi spoustu příznivců. Není se také čemu divit. Za málo peněz nabízí poměrně hodně zábavy. Aby zábava byla ještě o něco větší je dobré si udělat překážky, které ježdění výrazně zpestří. Nemusí to stát ani korunu a překážky jsou hotové během chvilky. Postavil jsem si několik překážek, ale nakonec se ukázaly jako nejlepší ty, které zde uvedu.

Keba


Mini Cars ?Jsou super !

(12.11.2003)

   O Mini Cars jsem četl nějaké zmínky už dříve. Je to vlastně "angličák" na dálkové ovládání. Vzpomínám si, že jako kluk jsem o něčem takovém snil. Ovšem tenkrát byl nejmenší el. prvek tranzistor. Viděl jsem je prodávat i na letošní výstavě Model Hobby. Jejich cena (necelých 400,- Kč) je příznivá a poskytují zábavy víc než dost. Když se nedávno toto autíčko objevilo i u nás v práci, napadlo mě Vás s Mini Cars seznámit, protože nejen tvůrčí modelařinou je modelář živ, ale i zábava k ní patří. Třeba to bude pro někoho také tip co dát nebo si přát od Ježíška.

Keba