Závodní okruh pro Mini Cars

(4.5.2004)

 

   Již delší dobu jsem se zaobíral myšlenkou na výrobu nějaké efektnější a kompaktnější tratě pro microcars, než jsou obaly od DVD sestavené do tvaru tratě apod. :-) Moje původní myšlenka byla postavit trať ala panel modelového kolejiště s různými převýšeními, mostem, depem, reálnou krajinou atd. Čím déle jsem se ale touto myšlenkou zabýval, tím víc jsem o ní začal pochybovat. Za prvé jsem si nebyl jistý tvarem a šířkou tratě ( i přes mnohonásobné zkoušení a experimentování ) a za druhé jsem se čím dál víc začal obávat, jestli mě nepřestanou microcars bavit dřív, než bych takovou časově rozhodně dost náročnou stavbu vůbec dokončil. Po zvážení těchto argumentů jsem tedy svůj původní záměr přehodnotil a rozhodl se pro něco výrazně jednoduššího a tím pádem rychlejšího.

   Nechal jsem se inspirovat několika nápady na netu ( především asi na www.ausmicro.com ) a začal vymýšlet podobu dráhy. Hned od začátku se mi zdálo nezajímavé postavit jen tak nějaký okruh a postupem času a různým zkoušením tvarů dráhy na počítači padla volba na zmenšeninu Masarykova okruhu v Brně. Jistou roli samozřejmě sehrála i národní hrdost , ale především mi okruh celkem dobře pasoval do mých představ o velikosti a náročnosti. Skutečný tvar tratě bylo však nutné výrazně modifikovat vzhledem k velikosti, možnostem bytu a potřebné šířce tratě. Vznikla tedy základní podoba, kterou jsem ještě dál upravoval a snažil se tak rozšířit trať až jsem se dostal na 230 mm. Což se mi, po několika zkouškách, zdálo v tu chvíli dostačující.


Dráha pro Mini Cars Dráha pro Mini Cars


Dráha je vyrobená s ohledem na maximální jednoduchost sestavení. Materiálově i technologicky jsem vycházel z toho, co jsem měl já běžně k dispozici, ale předpokládám, že pro případné zájemce nebude problém mnou uváděné materiály i postupy nahradit něčím jiným. Jde spíš o inspiraci.

   Šířka tratě 230 mm byla odzkoušena a podle mého názoru je to nejužší přijatelná možnost. Sám jsem měl ze začátku pocit, že se na trati s autíčkem motám jak "vítr v bedně" a závody připomínaly spíš Destruction derby! Chtělo to docela hodně tréninku a cviku, než jsem byl schopen objet několik kol relativně bez nehody. Po těchto zkušenostech bych při úvahách o stavbě nějaké další tratě určitě preferoval šířku alespoň 300 mm a možná i víc. Trať by možná nebyla tak zajímavá, ale rozhodně zvládnutelnější. Z dnešního pohledu si myslím, že jsem celou trať měl udělat klidně o metr větší (myslím celý obdélník), trať by při zachování současného tvaru byla široká 330 mm a byt by tuhle velikost ještě snesl.


Dráha pro Mini Cars Dráha pro Mini Cars


   K závodění používám nejčastěji variantu umístění celé trati na koberec s co nejmenším ( rozuměj žádným ) vlasem. Autíčka na něm poslouchají téměř bezchybně a docela se smazávají i rozdíly v kvalitě zatáčení jednotlivých modelů apod. Velkou výhodou konstrukce trati je ale právě možnost změnit závodní povrch. Pro sebevrahy doporučuji například lakovanou dřevěnou podlahu! Ale o rozdílech jízdních vlastností na rozdílných površích ví každý majitel microcars určitě svoje a sám si vybere, kde se mu jezdí nejlíp.


Dráha pro Mini Cars Dráha pro Mini Cars

Dráha pro Mini Cars Dráha pro Mini Cars


   Ještě chci zmínit jednu věc, která zvedá minimálně o 100% zábavu při závodění. Je to počítadlo. Nemám sice k dispozici originální Tomy Bit Char-G ani Zip Zaps counter, ale zkusil jsem použít počítadlo kol původně určené k autodráze Carrera s infračerveným snímáním projíždějících vozů. Kupodivu vše funguje bezvadně. Nevýhodou zůstává, že je potřeba dodržovat průjezd pod svojí částí počítadla velvo nebo vpravo ( u autodráhy to samozřejmě zajišťují kolejničky ), ale částečně to řeším rozdělením tratě na dva pruhy tenkým kouskem desky, ze které je vyrobena celá trať, v místě pod počítadlem. Druhá nevýhoda je možnost měřeného závodu pouze dvou aut naráz. Odměnou za tyto drobné nedostatky však je samozřejmě vyhodnocení vítěze, možnost přesného měření času celkového i jednotlivých kol, odpočítávání počtu libovolně stanovených kol k nule se zvukovou signalizací na konci nebo vyhodnocení nejrychlejšího kola po konci závodu apod.


Dráha pro Mini Cars Dráha pro Mini Cars


Technická data:
Celkový rozměr: 2050 x 1050 mm
Šířka dráhy: 230 mm
Délka trati (měřeno středem dráhy): 4350 mm
Nejrychlejší kolo (zatím): 7,46 sec. ( Mazda RX7)


Stručný popis materiálu a výroby


   Základem tratě je svařený hliníkový rám z profilů čtvercového průřezu o straně 25 mm, který je na delších stranách zasunutý do sebe a sešroubovaný, což znamená, že je v případě potřeby poměrně dobře uskladnitelný. Po smontování do obdélníkového tvaru vytvoří tvar dráhy vložené desky ( v mém případě 6 kusů ) vyříznuté z tzv. Komatexu o tl. 10 mm. Tento materiál je běžně používán v reklamním průmyslu na výrobu různých venkovních cedulí apod. Je relativně lehký, ale pochopitelně ne natolik, aby s ním pohnulo mikroautíčko. Komatex jsem použil, protože byl pro mě dobře dostupný, ale lze jej samozřejmě nahradit čímkoliv s podobnými vlastnostmi. Důležitá je pouze tloušťka, protože na desku o tl. např. 4-5 mm by microcar asi bez problému vyhopsnul a to by nebylo dobře. Povrch těchto desek je polepen samolepícími fóliemi, ale to samozřejmě taky není nezbytně nutné a jde jen o design. Jelikož se o svoje miláčky a jejich lak bojím , "vylepšil" jsem ještě obvod celé dráhy ( všechny desky ) nalepením samolepícího polyuretanového okenního těsnění o šířce 9 mm a tloušťce 3 mm, které je běžně k dostání v domácích potřebách. Tam kde se po chvíli začalo odlepovat ( jak už to veškerá těsnění běžně dělají ), jsem ho dodatečně přilepil vteřinovým lepidlem. V současné době zatím chybí reklamy, kterými chci celý okruh ještě vyšperkovat.


Závěrem


   To je ke konstrukci dráhy asi všechno podstatné. Jak jsem již jednou napsal, nejedná se ani tak o návod k výrobě jako spíš o námět k inspiraci a několik praktických poznatků z provozu. Pokud se chcete na cokoliv zeptat nebo se k dráze jen vyjádřit, můžete použít odkaz diskuse v této sekci nebo pište přímo na mail.


Easton