Mini Cars ?Jsou super !

(12.11.2003)

 

 

   O Mini Cars jsem četl nějaké zmínky už dříve. Je to vlastně "angličák" na dálkové ovládání. Vzpomínám si, že jako kluk jsem o něčem takovém snil. Ovšem tenkrát byl nejmenší el. prvek tranzistor. Viděl jsem je prodávat i na letošní výstavě Model Hobby. Jejich cena (necelých 400,- Kč) je příznivá a poskytují zábavy víc než dost. Když se nedávno toto autíčko objevilo i u nás v práci, napadlo mě Vás s Mini Cars seznámit, protože nejen tvůrčí modelařinou je modelář živ, ale i zábava k ní patří. Třeba to bude pro někoho také tip co dát nebo si přát od Ježíška.

 

Mini Cars Mini Cars

 

 Popis

   Autíčko je dlouhé 6cm a široké 3,5 cm. Pohání jej miniaturní motorek s převody na zadní nápravu (bez diferenciálu), která je neodpružená. Přední náprava je řiditelná, odpružená. Napájení přijímače a motorku zajišťuje miniaturní LiOn akumulátorek. K ovládání slouží dvoukanálová neproporcionální souprava pracující na frekvenci 27MHz. Vysílač má dosah cca 3-5m což bohatě postačuje. Napájený je dvěma tužkovými bateriemi a zároveň slouží jako stanice pro dobíjení akumulátoru autíčka. Vyplatí se do vysílače pořídit dobíjecí články. Na jedno nabití vydrží autíčko jezdit až pět minut a doba nabíjení je přibližně jednu minutu.

Mini Cars Mini Cars

Mini Cars Mini Cars

 

Ovládání

   Řízení je uděláno velice primitivně, ale pracuje spolehlivě a efektivně. Páka, která natáčí kola má k sobě přilepený supermagnet, který má po stranách dvěMini Cars kruhovité cívky. Když dáme povel k zatočení, tak v příslušné cívce se indukuje magnetické pole a supermagnet ochotně k ní přiskočí. Tím natočí nápravu a autíčko zatáčí. Jakmile povel ukončíme tak vratná pružina nastaví kola do přímého směru. Kromě zatáčení je samozřejmě možné i couvat. Řízení se dá do přímého směru nastavit pomocí páčky na spodní straně podvozku. Je dobré tuto páčku přelepit kouskem lepící pásky, aby nezachytávala o drobné nerovnosti.

 

Karosérie

   Karosérie je z průhledného plastu, nastříkaná a polepená obtisky. Dají se snadno sejmout a tedy vyměňovat. Prodávají se různé druhy značek aut a tak není problém si pořídit i jinou značku nebo typ vozu. Můžete si také zakoupit i náhradní tuningové díly a získat tak silnější motorek, jiné převody, jiné pneumatiky. Zkrátka se vyblbnout.

 

Světla a další doplňky

Mini Cars Mini Cars

  Samozřejmě jsem prošťoural několik webových stránek a na jedné z nich mě zaujal návod, jak toto autíčko udělat i svítící. Trochu jsem tento nápad modifikoval a tak autíčko už svítí. Přední reflektory jsou udělány z obdélníkových diod se žlutozeleným svitem a koncová světla z červených diod. Jako vypínač slouží kolíkový jumper, který znáte z počítačových komponent. Celý vnitřek karosérie jsem natřel černou matnou barvou, aby světlo neprosvítalo. Vyvrtal a vypiloval otvory pro diody, které jsem vlepil pomocí gelového sekundového lepidla. Pak už jen stačilo propojit a autíčko krásně svítí. Napájení zajišťuje LiOn knoflíková baterie, která se používá např. do digitálních diářů. Celá úprava se na jízdních vlastnostech projevila nepatrně (opravdu nepatrně) nižší rychlostí a větší setrvačností. Motorek prostě příliš velkým výkonem neoplývá. Pokud ale chcete s někým závodit stačí baterii vyjmout a nebo vyměnit karosérii. Ovšem takový "noční" závod - prostě paráda!

Mini Cars Mini Cars Mini Cars

   Dnes už máme pro autíčko udělány kuželíky pro vytyčení okruhu a pro zpestření jízdy tři překážky. Nadjezd, houpačku, skok a děláme startovací rampu a vlny.

 

Závěr

   Mini Cars jsou opravdu super. Dají se při troše cviku přesně ovládat. Na linoleu s ním už udělám kontrolovaný smyk a nebo obrat v plné rychlosti o 180°. S kolegy v práci můžete pořádat krátké závody na odreagování. No a když vás autíčko omrzí, můžete jej prostě rozebrat a miniaturní neproporcionální soupravu použít třeba k řízení letadla jak jsem viděl na jednom webu. Nakonec i zjistíte, že skoro stejně malé se dělají i lodě.

 

Odkazy pro další inspiraci