Mini Cars - jak na světla

(10.1.2005)

 

   Po shlédnutí těchto stránek jsem se posléze i já stal vášnivým řidičem mini automobilů. Model Mini-Cooperu stojí asi 300 Kč a myslím, že za tyto peníze se s ním dá užít zábavy do sytosti. Jelikož jsme pokukoval po různých úpravách autíček i na zahraničních serverech, zvláště pak nad firmou Zip-Zaps, začalo mi postupně docházet, že i já bych si rád užil komfortního venkovního osvětlení. Tyto levné čínské modely totiž nic, vyjma pohonu a zatáčení neumožňují.

 

 Postup

 

   Rozhodl jsem se tedy pustit do výroby jednoduchého systému s ohledem na hmotnost a účelnost. Každý gram navíc je totiž setsakramentsky znát na výdrži a energie není nikdy nazbyt. Můj požadavek byl, aby se dal model plně rozebrat a například při závodech v práci můžu kdykoli baterii vyjmout a trochu ještě tak zvýšit rychlost a dojezd.

V krámě, kde jsem kupoval svítící kulaté LEDky měli ve velikosti "mikro" jen zelené a červené, což mi ani příliš nevadilo a bral jsem to jako zpestření již tak zajímavého modelu. Cena byla 1 ks za 3 Kč, tudíž experimentům se žádné meze nekladou.

Napájení je zajišťováno kulatou lithiovou 3V baterií koupenou u vietnamských obchodníků asi za 20 Kč. Realizace napájení z palubního napětí není bohužel možná, neb LEDky, jež jsem měl k dispozici fungují pouze na 3V a místní baterie je pouze 1,25V. Zapojení je řešeno paralelně, což ani jinak řešit nelze.

Vypínač jsem při stavbě posléze zavrhl z nedostatku vhodného dílu a vlastně i místa a taktéž pro ušetření váhy. Zapínání jsem vyřešil velmi flexibilně. Je umístěno na zadní spodní část podvozku, přes dva pružící drátky, což je jednoduché a nadmíru funkční. Ba při vhodném pružení dotyku dochází při jízdě k postupnému zhasínání a rozsvěcení světel, zvláště pak při nárazech. Je to sice jakási chyba, ale díky této zajímavé funkci jsem to již dále neřešil a montáž takto ponechal.Autíčko se jednoduše rozebírá sejmutím karoserie, která pak uvnitř nabízí dostatek prostoru pro vodiče i baterii. Vrtačkou jsem navrtal otvory na místě původních plastových světel a na požadovaný rozměr dopiloval kulatým pilníkem. Vsunout diody jde vcelku ztuha, ale toto byl prozatím záměr a ani později jsem nechtěl používat sekundové lepidlo, pro možnost pozdějšího dalšího rozvoje.

 

 

S ohledem na pevnost a prostorové uložení jsem drátky diod poohýbal požadovaným směrem a společně připájel. Totéž i u zadních světel. Jejich vzájemné propojení je vedeno měděnými telefonními drátky, které jsou pevné a umožňují dostatek kroucení, aniž by se přetrhly. Dle přiložených obrázků pak vzniklo vzájemné propojení, zakončené plíšky z 4,5V ploché baterie, které se dobře pájí. Spodní spínací drátek je ohnut v pravém úhlu zasahující do poloviny zadní části karosérie, na konci samozřejmě bez izolace.

Baterie leží na plastové krytce tištěného spoje, na kterou jsem předtím nalepil silnou oboustrannou lepící pásku. Na ní je přilepen mosazný plíšek, který má vývod drátkem na podvozek a pro pevné uchycení je ještě omotán kolem výčnělků podvozku. Poté přechází na spodek, kde se opět vrací malou dírkou zpět nahoru, kde je uchycen.

 Uložení baterie je v tomto případě, díky rozměrům, možné výhradně do proskleného prostoru karoserie. Jelikož je knoflíková baterie tenčí, její přítlak na kontakty umožňuje kousek molitanu pod střechou.Po rozebrání modelu, vložení baterie a jejím přilepením na pásku a opětovným sesazením vozu je dodávka napětí zajištěna. Po sepnutí spodních kontaktů již stačí jen vyjet a užívat si, třeba i jen podsvětlení podvozku, které díky chybějícímu krytí spodku proniká rovnoměrně kolem celého autíčka a prostor kolem něj hezky osvětluje.

 


Skyline