Překážky pro Mini Cars

(3.2.2004)

 

   Seznamovací článek o Mini Cars vás podle ohlasů evidentně zaujal a tyto mrňavá autíčka si rychle našla mezi Vámi spoustu příznivců. Není se také čemu divit. Za málo peněz nabízí poměrně hodně zábavy. Aby zábava byla ještě o něco větší je dobré si udělat překážky, které ježdění výrazně zpestří. Nemusí to stát ani korunu a překážky jsou hotové během chvilky. Postavil jsem si několik překážek, ale nakonec se ukázaly jako nejlepší ty, které zde uvedu.

 

Stavební materiál

   Jako stavební materiál jsem použil prázdnou obalovou krabici od kancelářských papírů do kopírek, tiskáren a pod., která se dá velmi lehce sehnat. Kanceláří je v ČR hodně. Krabici i s víkem opatrně rozlepíme a tím získáme základní stavební materiál. Dobře se dá lepit tuhým lepidlem na papír. Spoje ještě obvykle zajistím sešívačkou na papíry. Vypomoci se dá i lepící páskou. Překážky jsou lehké a přitom dostatečně pevné. Když se některá poškodí je opravdu snadné vyrobit ihned novou.

 

Závodní dráha

Určitě byste doma chtěli mít závodní dráhu. Existuje několik možností jak si ji udělat. Rozdělil bych je na dva základní druhy. Stálé a variabilní. Stálé tratě se tak trochu podobají skutečným závodním okruhům. Variabilní se mění podle vaší nálady a potřeb.

   Stálý okruh

   Asi by doma nebyli ostatní členové rodiny nadšení, kdyby jste si třeba polovinu pokoje zabrali pro okruh Mini Cars. Proto je dobré takový stálý okruh udělat skládací. Ideálně se k tomu hodí velké kusy vlnité lepenky, kterou snadno získáte z obalových krabic od TV. lednice nebo myčky. Vyřízněte si dva až čtyři obdélníky (čtverce), které se rozměrově vejdou např. pod postel nebo za skříň a slepte je pomocí hnědé lepící pásky (NE papírové!) tak, aby se daly skládat.

Způsob lepení skládacího okruhu.   Způsob lepení ukazuje obrázek. Nejdříve kartóny přiložíme těsně k sobě (1)(hranou) a přelepíme páskou (2). Pak kartóny složíme na sebe tak, aby páska byla uvnitř a přelepíme hranu páskou (3). Samozřejmě že po celé délce. Díly můžeme lepit tak, aby se daly skládat do "harmoniky" nebo "na sebe". Okruh pak namalujeme. Šířka dráhy by se měla pohybovat v rozmerí 20-30cm. Pak už záleží na každém jednotlivci jak si svůj okruh "vyšperkuje". Svodidla se např. dobře dají udělat z gumového samolepícího těsnění do oken a dveří.

   Variabilní okruh

Vytyčení okruhu pomocí CD   Jeho trasu si můžete vymyslet např. mezi nohama stolu a židlí a pod. Je přeci jen lepší, když ale máte okruh naznačený. Pokud jezdíte na koberci, můžete použít krejčovskou křídu, která pak jde z koberce vyluxovat a vykartáčovat. Mě se ale nejvíc osvědčila stará CD pro vytyčení okruhu.a poškrábaná, nejlépe nepotištěná cédéčka. Pernamentním fixem si na ně namaluji šipku určující z které strany se má CD objíždět. CD položím na vnitřní stranu pomyslného oblouku a okruh je hotový. CD lze k podložce připevnit např. pomocí oboustranné lepící pásky. Většinou ale postačí když je jen položíte. Takto vytyčený okruh vypadá efektivně a po závodě můžete rychle postavit nový.

 

Překážky

   Pro zpestření jízdy je dobré si postavit překážky. Zkonstruoval jsem jich několik, ale nakonec se mi nejvíc osvědčily ty, které zde ukáži. Je možné je umístit na oba dva typy okruhů. Při konstrukci překážky je potřeba myslet na jízdní vlastnosti autíčka.

 

1. autíčko nevyjede prudký kopec, proto nedělejte žádný "Strmilovák"

2. dlouhá stoupání rychle vybíjí baterie autíčka

3. skoky nesmí být příliš vysoké, jinak to skončí v kotrmelcích

4. přechod ze stoupání do roviny nebo do klesání nesmí být příliš ostrý. Autíčko jinak škrtá podvozkem o překážku a většinou nekontrolovatelně zatočí a nebo se zadrhne (viz. obrázek).

5. zjistit minimální poloměr, který je autíčko schopno na daném povrchu udělat

 

Pozor na zlom !

 

   Je také potřeba upravit nájezd na překážku. Kartón z krabice je příliš vysoký a tak přes nájezdovou hranu lepím z obyčejného listu papíru pruh široký cca 10cm, který dobře přilne k podkladu a tím umožní hladké najetí autíčka na překážku.

 

Most

Most Most

   Je to poměrně velká překážka umožňující mimoúrovňové křížení závodní dráhy. Výška postačuje k podjetí autíčka pokud nemáte nějak vystuženou anténku. Je dobré na vrcholové rovince udělat svodidla a nebo svodidla pro lehčí nájezd do podjezdu. Zase když se netrefíte je větší sranda.

 

Houpačka

Nájezd na houpačku. Sjezd z houpačky

Najíždí se na ni jen z jednoho směru. Musí být vyvážena tak, aby ji autíčko spolehlivě překlopilo. Opět kdo chce může na houpačce udělat svodidla, ale bez nich je to lepší.

Video

- autíčko zdolávající překážku "Houpačka" (velikost: 290kB, 2sec.)

 

Skok

Nájezd na skok

I na tuto překážku se najíždí z jednoho směru. Za hranou má z listu papíru udělanou římsu která zabrání převrácení autíčka. Pokud římsu nechcete, tak udělejte skok nižší, jinak to končí v kotrmelcích.

Video

- autíčko zdolávající překážku "Skok" (velikost: 327kB, 2sec.)

 

Molo

Na molu.

Je úzká a dlouhá překážka. Dá se na ni najíždět z obou směrů. Může sloužit jako startovací rampa pro start na časovku nebo jako překážka jízdy zručnosti. Vydrápat se na ni a přejet ji bez pádu je poměrně těžké. Nájezdovou stranu jsem raději opatřil krátkými svodidly.

 

Závěr

   Překážek si můžete navymýšlet kolik chcete. Záleží jen na Vás jak ježdění s Mini Cars pojmete. Při návrhu překážek myslete na to, že mají být zpestřením vaší jízdy a ne na obtíž!

Pokud máte již postavený svůj okruh a svoje překážky, tak je vyfotografujte a pošlete obrázky na Monako. Mohou být inspirací i pro ostatní.

 Přeji Vám hodně zábavy!

Keba

 

Související články

Mini Cars ? Jsou super !

 

Odkazy pro další inspiraci